
Jak vybrat střešní nosič?
Chcete jet na dovolenou autem, ale zjistili jste, že se vám vše potřebné do kufru nevejde? Nezoufejte, máme pro vás řešení! Se střešním nosičem, chcete-li zahrádkou či příčníky na auto se přepravní kapacita vašeho vozu až nečekaně rozroste. Je jen na vás, zda na příčníky následně připevníte střešní box, nosič na kolo nebo přímo náklad, který připevníte gumicuky.
Druhy nosičů podle typu střechy auta
1. Příčníky na hagusy
Příčníky na hagusy jsou nejjednodušší a nejčastější řešení střešních nosičů. Nejnovější vozy mají často podélníky již v prvovýbavě, a vy tak nemusíte řešit jejich dodatečnou koupi. V případě, že auto není hagusy vybaveno, ale vy na ně chcete přesto příčníky na střechu upevnit, musíte si je koupit samostatně. Montáž příčníků na hagusy bývá snadná a rychlá. Pohlídejte si však kompatibilitu s vaším vozem. Některé univerzální příčníky na hagusy mají nastavitelnou délku.
2. Příčníky na integrované podélníky
Moderní vozy mají často integrované hagusy jako součást základní výbavy vozu. Zde je uchycení příčníků velmi snadné a rychlé, opět je však třeba dbát na to, aby byla zahrádka kompatibilní s vaším autem.
3. Montážní body
Pokud na střeše najdete 4 výřezy, typicky schované pod plastovou krytkou, jedná se o montážní body pro uchycení příčníků. Do nich příčníky přišroubujete, nebo je uchytíte pomocí magnetického systému. Zase je důležité vybrat si příčníky vhodné pro vaše auto.
4. Montáž pod lem střechy
V případě, že auto nemá ani hagusy, ani montážní body, je možné nosiče upevnit pod lem střechy. I toto řešení je funkční, jenom vyžaduje trošku manuální zručnosti. Příčníky se v tomto případě mohou lišit i podle roku výroby automobilu. Dbejte proto na výběr správné délky příčníků.
Výběr těch správných příčníků je pro konkrétní model auta je docela věda. Naštěstí však existuje konfigurátor pro výběr střešního nosiče, který vás celým procesem provede a na konci vyplivne ten správný střešní nosič pro vaše auto.
Jak namontovat střešní nosič?
V případě, že už máte vybranou délku příčníků, zaměřte se také na typ uchycení. To je často univerzální, ale můžete se setkat vlastně se 2 variantami. Často se používá tzv. U-profil. který funguje na principu, který se blíží systému visacího zámku. Dnes se však častěji používá tzv. T-drážka, která vám usnadní a urychlí montáž. V případě, že na zahrádku kupujete další příslušenství, jako jsou nosiče na kola, nosiče lyží či střešní box, ověřte si jejich kompatibilitu předem.
Druhy příčníků podle použitého materiálu
- Ocelové příčníky vynikají svou odolností a hlavně nízkou pořizovací cenou. Menší nevýhodou je jejich větší váha.
- Příčníky z odolné hliníkové slitiny vynikají hlavně svou nízkou hmotností a tím pádem snadnou manipulací a nižší spotřebou. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena.
- Při výběru příčníků se vyplatí podívat se i na maximální zatížení. Kvalitní ocelové i hliníkové tyče s přehledem nesou i 100 kg, což v pohodě stačí na plně naložený střešní box i kola pro čtyřčlennou rodinu. Zkontrolujte si však také maximální zatížení střechy vozu, ať nejste nemile překvapeni její deformací.
Oblíbené značky příčníků
- Cenově dostupné, ale stále mimořádně kvalitní jsou střešní nosiče Menabo a příčníky G3.
- Pokud však hledáte opravdovou špičku na trhu v oblasti střešních nosičů, kupte si příčníky Thule.