
Tipy pro snížení výskytu osteoporózy
Je sice pravdou, že osteoporóza může postihnout jak muže, tak i ženy, ale ve většině případů se s tímto zdravotním problémem potýkají ženy, zejména ty, které mají za sebou období menopauzy nebo jím právě procházejí.
V boji proti osteoporóze pomáhá především prevence. Jedná se o zdravou stravu, která obsahuje dostatek vápníku, hořčíku a vitamínu D (ten podporuje absorbci vápníku). Také přiměřená tělesná hmotnost může pomoci eliminovat výskyt osteoporózy. Náš organismus sice může pomoci obnovit zlomené kosti, ale je mnohem lepší, aby naše kosti byly zdravé a pevné.
Potraviny s obsahem vápníku
Mezi potraviny s vyšším obsahem vápníku patří mléko a produkty z něj, sójové výrobky (sójové nápoje, boby nebo tofu), některé druhy zeleniny (špenát, kapusta, brokolice, květák), luštěniny (čočka, fazole) nebo celozrnné cereálie obohacené o vápník.
Vitamín D
Jak již bylo řečeno výše, tento vitamín podporuje absorbci vápníku v těle. Přirozeným zdrojem vitamínu D jsou sluneční paprsky. Vzhledem k tomu, že především v zimním období jich není dostatek, lze tento vitamín dodat tělu i konzumací některých potravin. Patří mezi ně mastné tučné (pstruh, tuňák, losos), vejce, kvalitní druhy másla, vnitřnosti (játra) nebo mořské plody (krevety, ústřice).
Hořčík
Také hořčík podporuje správnou absorbci vápníku, především ve střevech. Tělo hořčík hůře vstřebává a ani jej neukládá. Měli bychom ho tedy dodávat pravidelně. Hořčík obsahuje celá řada potravin. Patří mezi ně ořechy (kešu, mandle), semínka (sezamové, dýňové), některé druhy zeleniny (okurky, špenát, zelené fazolky, mangold, brokolice), avokádo nebo celá zrna.
Cvičení a pohyb
Ačkoli jakýkoli druh cvičení je pro naše tělo přínosný, některé druhy pohybu pomáhají v prevenci proti osteoporóze. Jedná se o aerobik, skoky přes švihadlo, běh, silové cvičení, jógu, aerobní tance (zumba) a dokonce i obyčejnou chůzi.