22. února 2021
Kategorie: Bydlení, PR

Nejen na zateplení domu: Jak získat dotaci Nová zelená úsporám?

Češi mají o úsporné bydlení zájem a v jeho dosažitelnosti jim pomáhá třeba i program Ministerstva životního prostředí Nová zelená úsporám, který běží už od roku 2014. Do roku 2020 využili žadatelé dotace ve výši 10 miliard korun. Přesto kolem dotací na zateplení domu a podpory dalších více ekologických opatření stále panuje spousta mýtů a nejasností. Největší obavu pak mají žadatelé z administrativní zátěže, kterou dotace přináší. Připravili jsme jednoduchý přehled, ve kterém vám poradíme, na co lze dotaci Nová zelená úsporám využít, kdo o ni může požádat a jak ji jednoduše získat.

Dotace nejen na zateplení domu: Na co dostanete příspěvek

Program Nová zelená úsporám obecně podporuje snižování energetické náročnosti obytných budov, a to jak nové výstavby domů a bytových komplexů, tak i stávajícího bydlení. Prostor v rámci dotace mají i řešení obnovitelných zdrojů energie a systémy na efektivní využití energie. Z dlouhodobého hlediska má tento trend přispívat ke zlepšení stavu životního prostředí a ke snižování produkce škodlivých látek v ovzduší.

Dotace z programu Nová zelená úsporám mohou získat i ti, kteří se chystají stavět tzv. pasivní domy. Ale je dostupná i zájemcům, který chtějí své starší domy rekonstruovat, aby splňovaly standardy nízkoenergetického a ekologického bydlení. Podpora je určená také na nákup nového bytu nebo domu s nízkou energetickou náročností.  Kompletní přehled projektů, u kterých můžete o čerpání dotace uvažovat, najdete přímo na stránkách Nová zelená úsporám.

Program Nová zelená úsporám pro ty, kdo rekonstruují, je určený na:

  • Zateplení fasády – zateplení obvodových stěn domu má na úsporu nákladů na vytápění zásadní vliv. Stěny totiž tvoří největší plochu domu a může přes ně „utíkat“ mnoho tepla.
  • Zateplení střechy – i střechou uniká značné množství tepla, pokud není správně zaizolovaná.
  • Zateplení základů a soklu – při nesprávném nebo nedostatečném zateplení základů vzniká v domě tzv. tepelný most. V takovém místě potom teplo uniká a často se tam drží vlhkost a vzniká plíseň.
  • Výměnu oken a dveří – u starších domů může až 40 % tepla unikat právě přes špatně těsnicí okna a dveře.

Výhodou programu je, že do něj můžete zahrnout také náklady na odborný posudek a technický dozor. A nárok na státní podporu máte, i když se do úprav domu a zateplování pustíte svépomocí.

Dotaci můžete použít nejen pro rekonstrukci, ale také pro koupi nízkoenergetického bydlení.

Kdo může o dotaci z programu žádat

  • Fyzické i právnické osoby
  • Vlastníci rodinného domu nebo bytu
  • Kupující nového bytu nebo rodinného domu

Jak požádat o dotaci z programu Nová zelená úsporám

Žádat o dotaci z programu Nová zelená úsporám jde výhradně elektronicky přes web Státního fondu životního prostředí. Žádosti můžete posílat před zahájením projektu, během stavby nebo rekonstrukce i po skončení všech prací až do 31. 12. 2021.

Program je financován jako nároková dotace. Tím pádem máte jistotu, že když si správně zažádáte a splníte všechny podmínky, dotaci získáte. Zároveň se nestane, že na vás i přes podanou žádost nezbydou peníze. V okamžiku podání žádosti už se potřebná částka zablokuje. Po zkontrolování všech náležitostí a přiznání nároku na dotaci pak trvá maximálně pár týdnů, než ji dostanete na svůj účet. Jediné, s čím musíte počítat, je, že dotace vám bude vyplacená až po realizaci projektu. Pravděpodobně proto budete stát před otázkou, jak vyřešit vstupní investici, než se vám od státu mnohdy nemalá část investovaných prostředků vrátí.

Jak nejlépe financovat zateplení domu

Investice do nízkoenergetického bydlení je dlouhodobá záležitost a její návratnost se pohybuje v řádu desítek let. Výše poskytnuté dotace závisí na rozsahu energeticky úsporných opatření. Čím víc jich provedete, tím větší podporu získáte. Maximální hranice je stanovena na 50 % všech nákladů až do výše 550 000 Kč. Průměrná výše dotace se pohybuje kolem 250 000 Kč.

Průměrná výše dotace se pohybuje okolo 250 tisíc Kč. A to může příjemně zkrátit návratnost vaší investice do úspornějšího bydlení.

Investice do kvalitnějšího bydlení, dlouhodobě nižších nákladů na energie a lepšího životní prostředí pro všechny, je rozhodně rozumná. Jenže ne každý má na úsporná opatření hned připravené dostatečné množství financí. Zvlášť když počáteční investici musíte hradit ze svého a na státní dotaci dosáhnete až na samém konci. Jsou tak situace, kdy je naprosto v pořádku si peníze půjčit. Například Hello bank! nově nabízí EKO půjčku s výhodným úrokem od 4,9 %, která vám s financováním úspornějšího bydlení pomůže.

Kolik díky lepšímu zateplení můžete ušetřit za vytápění

Jak moc se vyplatí do zateplení domu investovat a jakou to přináší celkovou roční úsporu, se můžete podívat na příkladech už realizovaných projektů. Záleží, do kolika úprav se chcete pustit, a také je důležitý výchozí stav budovy. Pokud využijete například půjčku na výměnu oken, můžete z takové investice těžit dalších 30–50 let. A jen díky této změně lze ročně na energiích ušetřit 7–25 % z celkových nákladů na vytápění.

Například rekonstrukce dvoupatrového rodinného domu a kompletní zateplení vedly k poklesu nákladů na vytápění o 87 %. Z domu, který měl před zateplením energetický štítek G – tedy mimořádně nehospodárný, se stal ukázkový nízkoenergetický dům třídy A. Celkové náklady na takovou rekonstrukci se vyšplhaly na 1,5 milionu korun. Výše vyplacené dotace potom činila 540 000 Kč.

Podání žádosti o dotaci z programu Nová zelená úsporám prošlo několika zásadními změnami. Především je celý proces jednodušší a odpadla řada papírování. Nově je potřeba dodat k posouzení menší množství příloh a není nutné ani notářské ověření. Komu by ale přeci jen přišlo příliš složité se v žádosti o dotaci zorientovat, tomu nabízí Hello bank! nejen výhodnou půjčku, ale i pomoc při vyřízení dotace.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: