17.6.2019
Kategorie: Zdraví

Které potraviny ovlivňují činnost mozku?

Zkouškové období, důležitá prezentace, plnění těžších úkolů v zaměstnání, ale i v běžném životě – v životě každého člověka existují chvíle, kdy prostě musí přemýšlet a nebýt ve stresu. Někdo do sebe lije hektolitry kávy a všude s sebou nosí zásoby čokolády, ovšem existují i účinnější potraviny a nápoje, které perfektně podpoří funkci vašeho mozku. Zkuste naše tipy a uvidíte, že vám vše „poleze do hlavy“ mnohem lépe.

Látky, které podporují činnost mozku

Mezi lidmi je nejvíce rozšířený fakt, že činnosti mozku nejvíce napomáhají omega-3 mastné kyseliny, což je pravda, ale existují i jiné látky, které podporují činnost mozku. Mezi ně patří vitamíny A, D a vitamíny skupiny B. Také vápník, měď, železo a zinek se nacházejí v potravinách, které pomáhají zvýšit mozkovou sílu.

Tučná ryba je dobrá pro váš mozek

Důvody, proč je mastná ryba potravinou, která zvyšuje mozkovou sílu, je způsobena vysokými hladinami omega-3 mastných kyselin. Přehled o účincích omega-3 na mozek z roku 2015 zjistil, že pomáhá chránit mozek před účinky stárnutí. Další studie zjistily, že lidé s poruchami duševního zdraví, jako je deprese a schizofrenie, mají často sníženou hladinu omega-3. Také pravidelné užívání doplňků omega-3 může pomoci zabránit vzniku Alzheimerovy choroby.

Brokolice je důležitá pro zdraví mozku

Brokolice je křehká zelenina s protizánětlivými vlastnostmi důležitými pro zdraví mozku. Důvodem, proč je brokolice zařazena mezi potraviny podporující mozek, je to, že obsahuje sulforafan. Potraviny obsahující sulforafan pomáhají chránit před různými mozkovými chorobami a zabraňují oxidačnímu stresu v mozku.

Avokádo je dobrou „mozkovou“ potravinou

Pravidelná konzumace avokáda může pomoci zlepšit paměť, rozpětí pozornosti a sílu mozku. Avokádo je dobrým zdrojem zdravých tuků a luteinu. Hladiny luteinu v mozku jsou spojeny s jeho lepší kognitivní funkcí.

Řepa pomáhá zvýšit mozkovou sílu

Červená řepa obsahuje mnoho živin, které vyživují váš mozek a pomáhají udržet jeho správnou funkci. Řepa obsahuje dusičnany, které pomáhají snižovat krevní tlak a zvyšují průtok krve do mozku.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: