18. července 2021
Kategorie: Cestování

Jaký spacák a stan vybrat na vodu?

Chystáte se letos na zážitkovou dovolenou v podobě sjíždění některé z krásných českých řek? Vodáctví je v Čechách velmi populární a určitě stojí za vyzkoušení. Kromě dnů strávených na kánoi či raftu, patří k takové dovolené i nocování v kempech. Stan a spacák je tedy základní výbavou.

Jaký stan vybrat?

Pokud se o outdoorové vybavení moc nezajímáte a nemáte ani zkušenosti s jeho používáním, nejspíš se ve velkém množství dostupných produktů na trhu ztrácíte. Proto vám přinášíme tipy, jak vybrat stan pro vaše vodácké dobrodružství.

Před samotným výběrem stanu je nutné si zodpovědět tyto otázky:

  • Kolik peněz chcete do stanu investovat?
  • Pro kolik osob bude stan sloužit, jak má být velký?
  • Kolik potřebujete prostoru pro zavazadla?
  • Jak často budete stan používat?
  • V jakých podmínkách budete stan používat?

Jestliže hledáte stan pro použití párkrát do roka v českém kempu u řeky, nejvhodnější budou stany z kategorie rekreačních, případně rodinných stanů. U těchto kategorií je většinou upřednostňována cena a konstrukce před vysokou odolností materiálu a nízkou hmotností. Rozdělit je můžeme na menší a větší (rodinné) kempingové stany.

U menších stanů se většinou jedná o kopulovitou konstrukci, která se skládá z dvou pružných prutů tvořících základnu stanu. Stany mají obvykle menší předsíňku a jejich hlavní výhodou je rychlá a intuitivní stavba. Nejčastěji nabízí prostor pro přespání dvou až čtyř osob. Kromě kopulovité konstrukce se můžete setkat také s tunelovými stany nebo klasickými áčky.

Většina větších stanů (pro čtyři osoby a více) je vybavena velkými předsíněmi a oddělenými ložnicemi. Tyto stany poskytnou komfort pro trávení času uvnitř i přes den, avšak na úkor hmotnosti a velikosti sbaleného stanu.

Jak vybrat spacák?

Dovolená pod stanem se blíží a vy stále nemáte koupený spacák? Nevíte si rady s parametry, které jsou u spacáků uváděné a jediné, co zvládnete ocenit je barva, design a cena? Pak pro vás máme jednoduchý přehled, podle čeho spacák vybírat.

Dělení spacáků

Výběr spacích pytlů je opravdu rozmanitý, široká je i cenová škála. Dle jednotlivých rozdělení zjistíte, jaký spacák bude vhodný právě pro vás.

Dle typu

  • Letní – lze je využít pouze v létě v teplém počasí, rozměry sbaleného spacáku jsou malé, protože nemusí tolik izolovat.
  • Třísezónní – nejuniverzálnější kategorie spacáků, které lze používat od jara do podzimu. Komfortní teplota se pohybuje kolem 0°C a jedná se již o objemnější spacáky.
  • Zimní – spacáky s velkým množstvím izolačního materiálu, aby zvládly i tuhé mrazy. Hmotnost a objem tak bývá znatelně vyšší.

Na obalu spacáku jsou často uvedené tři až čtyři teplotní limity a mnoho lidí neví, jak přesně si tato čísla vyložit. Co tedy teploty znamenají?

  1. Maximální teplota – horní hranice, která udává v kolika stupních se člověk v částečně zapnutém spacáku příliš nepotí.
  2. Komfortní teplota – spodní hranice rozsahu, při které je člověk v tepelné rovnováze a nepociťuje chlad v uvolněné pozici těla (např. na zádech).
  3. Limitní teplota – spodní hranice rozsahu, při které je člověk v tepelné rovnováze a nepociťuje chlad ve skrčené pozici těla.
  4. Extrémní teplota – pod spodní hranicí této teploty již hrozí nebezpečí podchlazením.

Pro použití spacáku párkrát za rok na vodu v teplých dnech je vhodné volit ze spacáků letních. V případě, že jste zimomřivější (především ženy) a máte rádi teplo, pak vybírejte ze spacáků třísezónních.

Dle náplně

  • Syntetické – levnější, obvykle těžší a větší. Dělí se na dva typy dle použité syntetiky – mikrovlákno a duté vlákno. Výhodou syntetických spacáků je snadná údržba a fakt, že i při navlhnutí zahřejí.
  • Péřové – peří je nejdokonalejší izolant, který je lehký a skladný. Péřové spacáky nesmějí navlhnout, protože v takovém případě ztrácí schopnost izolace. Cena je znatelně vyšší než u spacáků syntetických.

Pro použití spacáku párkrát za rok na vodu je vhodné volit ze spacáků se syntetickou náplní.

Dle tvaru

  • Mumiové – menší a skladnější varianta, která kopíruje tvar těla a poskytuje větší tepelný komfort.
  • Dekové – lze je celé rozepnout a použít také jako přikrývku. Nevýhodou je větší hmotnost, objem a menší tepelná izolace.

Pro spaní ve stanu je vhodné volit ze spacáků mumiového tvaru.

Dle velikosti

Správně sedící spacák, který zajistí perfektní tepelnou izolaci, by neměl být ani malý, ani velký. Délka spacáku by neměla přesahovat více jak 20 cm vaší výšky. Na druhou stranu nesmí být ani příliš těsný, je to nepohodlné a není zde dostatek prostoru pro teplý vzduch.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: