
Jak ve zdraví přežít spolubydlení?
Málokdo si během studia může dovolit vlastní byt. Někteří studenty využívají možnosti ubytování na kolejích, další hledají spolubydlení v pronajatém bytě. Vzhledem k tomu, že budete byt sdílet s několika, možná cizími lidmi, je potřeba s nimi dobře vycházet.
Sháníte spolubydlícího
Pokud sháníte někoho, kdo s vámi bude společně sdílet jednu domácnost, většinou si podáváte inzerát. Pokud jej sepisujete, buďte co nejvíce konkrétní, předejdete tím velkému množství dotazů, případně nežádoucím zájemcům. Velkou roli hraje v inzerátu i popis nabízeného pokoje – rozloha, vybavení, případní spolunocležníci, připojení k internetu a celková vybavenost celého bytu, především společných prostor.
Velmi důležité je do inzerátu uvést požadovanou výši nájemného a počet osob, které sháníte.
Pokud chcete, aby spolubydlení bylo pro všechny příjemné, je vhodné vybrat si lidi, kteří vyznávají podobný způsob a styl života, jako vy. Mají podobný denní režim a návyky. Jen tak předejdete nechtěnému rušení se navzájem. Není od věci lehce nastínit režim, který je v bytě nastaven.
Sdělte své požadavky
Aby spolubydlení probíhalo ke spokojenosti všech, je potřeba předem stanovit jasná pravidla. Především co hodláte či nehodláte tolerovat, zda je byt kuřácký či nikoli, zda vám budou či nebudou vadit občasné návštěvy. Díky těmto informacím můžete předcházet případným konfliktům.
Velmi důležité je stanovení pravidel úklidu společných prostor. Jedná se především o vstupní část, koupelnu, toaletu a kuchyň.
Další pravidla si stanovit můžete, ale nemusíte, ale pokud nastane nějaký problém, je potřeba jej řešit ihned. Nespoléhejte na to, že se nějak vyřeší sám.
Spolubydlení je jeden z mnoha způsobů, jak na bydlení trochu ušetřit. Také nás však mnohému naučí. Především, jak jednat a vycházet s lidmi, jak zkombinovat své zájmy se zájmy druhých. Pokud se budete řídit pravidly, na kterých se vzájemně domluvíte, předejdete tak případným nepříjemnostem a může to být skvělý způsob bydlení.