
Poradíme vám, jak ukončit nájem
Nevíte, jak vypovědět smlouvu, kterou jste uzavřeli na do dobu určitou? Nebo chcete sami dát výpověď z nájmu? V článku vám poradíme, jak ukončit nájemní smlouvu. Základem vždy bývá dokument se všemi náležitostmi.
Jste pronajímatel a chcete vypovědět nájemní smlouvu?
Pronajímatel může dát okamžitou výpověď z nájmu jen v případě závažných porušení povinnosti nájemce. Jinak platí tříměsíční výpovědní doba. Za jakých okolností může pronajímatel dát okamžitou výpověď z nájmu na dobu určitou i neurčitou ?
- neplacení nájemného
- neplacení nákladů na služby
- poškozování bytu nebo domu nájemcem
- užívání bytu jiným způsobem, než bylo ujednáno
Pronajímatel může navíc vypovědět nájem na dobu určitou i neurčitou také v tříměsíční době. O které případy se jedná?
- spáchání úmyslného trestného činu vůči pronajímateli
- spáchání úmyslného trestného činu vůči členu domácnosti pronajímatele nebo jiné osobě, která v domě bydlí
- vyklizení bytu z důvodu veřejného zájmu
- hrubé porušení povinnost, která vyplývá z nájmu
- jiné závažné důvody
Smlouvu na dobu neurčitou může pronajímatel vypovědět i z jiných důvodů, a také v tříměsíční výpovědní době. Jedná se o situace, kdy se chce pronajímatel do bytu, který pronajímá, nastěhovat sám nebo ho chce nabídnout svému příbuznému, případně manželovi, se kterým se rozvádí.
Jste nájemce? Smlouvu ukončíte 4 způsoby
Občanský zákoník (zákon č. 89/2012 Sb.) stanovuje, že ukončit nájemní smlouvu můžete zejména dohodou, nebo výpovědí. Podívejte se do své nájemní smlouvy, ve které se dozvíte, na jak dlouhé časové období byl nájem sjednaný. Také se zaměřte na část o výpovědi – tam zjistíte délku výpovědní doby, která bývá zpravidla tříměsíční. V každé nájemní smlouvě ale může být různě dlouhá.
Pronajímatel vám musí ukončení nájmu oznámit (podat výpověď) tři měsíce před jeho zánikem, abyste si mohli případně hledat jiné bydlení. Pokud chcete dát výpověď z nájmu vy, také to musíte dát vědět tři měsíce dopředu, jinak nedojde k ukončení nájmu.
4 způsoby, jak ukončit nájem
Nájemce může ukončit nájem především čtyřmi způsoby:
1. Uplynutí doby nájemní smlouvy
První možností je, že počkáte na dobu, kdy nájemní smlouva sama zanikne uplynutím doby, na kterou byla sjednaná. To samozřejmě platí v případě, že jste podepsali smlouvu na dobu určitou. Našli jste ve smlouvě větu, která říká, že se smlouva po uplynutí sjednané doby automaticky prodlužuje? V tomto případě byste měli svého pronajímatele v souladu se smlouvou informovat, že v nájmu dál pokračovat nechcete.
2. Ukončení dohodou
Oblíbenou variantou je dohoda mezi pronajímatelem a nájemníkem. Vyplatí se vám, pokud nechcete čekat další tři měsíce, až smlouva zanikne. Zkuste se s majitelem domluvit na konkrétním datu ukončení.
3. Výpověď nájemní smlouvy na dobu určitou
U smlouvy na dobu určitou musíte počítat s tříměsíční výpovědní dobou. Nájemce může podat výpověď především z důvodu tzv. „změny okolností“ podle ustanovení § 2287. K těmto změnám by mohlo dojít například z důvodu stěhování do jiného města kvůli nové práci nebo z důvodu zdravotního stavu.
4. Výpověď nájemní smlouvy na dobu neurčitou
Pokud jste uzavřeli smlouvu na dobu neurčitou, výpověď z nájmu můžete podat kdykoliv bez uvedení důvodů. V takovém případě nájem zaniká ve tříměsíční výpovědní době.
TIP: Přečtěte si další články, které vám pomohou se zorientovat na poli nemovitostí.