19. srpna 2024
Kategorie: Bydlení

Jak snadno vytáhnout hmoždinku ze zdi?

Frustrovaně zíráte na díru ve zdi, ze které trčí zbytek hmoždinky? Nezoufejte! I s tímto tvrdohlavým pomocníkem si poradíte.

Není hmoždinka jako hmoždinka

Před samotným vyndáváním hmoždinky je důležité rozlišit, s jakým typem máte tu čest. Existuje několik druhů hmoždinek, které se liší materiálem i způsobem uchycení:

  • Plastové hmoždinky: Patří mezi nejběžnější a nejjednodušší. Rozšiřují se v otvoru ve zdi a zajišťují tak pevné uchycení.
  • Kovové hmoždinky: Jsou pevnější a odolnější než plastové a hodí se pro uchycení těžších předmětů.
  • Sádrou plněné hmoždinky: Používají se do dutých materiálů, jako je sádrokarton. Po zasunutí do otvoru se hmoždinka rozlije a vyplní dutinu, čímž zajistí pevné uchycení.
  • Rozpínací hmoždinky: Tyto hmoždinky se skládají ze dvou částí – trnu a těla. Po zasunutí do otvoru se trn rozpíná a zajišťuje tak pevné uchycení v materiálu.

Postup vyndávání hmoždinky

Způsob vyndávání hmoždinky se liší v závislosti na jejím typu a materiálu zdi. Níže naleznete obecný návod, který vám pomůže v nejběžnějších případech:

1) Odstraňte vrut nebo šroub: Prvním krokem je vždy odstranění vrutu nebo šroubu, který byl do hmoždinky upevněn. Pokud je šroub zrezivělý nebo poškozený, může to být obtížné. V takovém případě použijte WD-40 nebo jiný penetrační olej a nechte ho chvíli působit.

2) Uvolněte hmoždinku: Jakmile je vrut/šroub venku, zkuste hmoždinku uvolnit kleštěmi nebo kombinačkami. Uchopte ji co nejpevněji a jemně ji pootáčejte doleva a doprava, dokud se neuvolní.

3) Poškozená hmoždinka: Pokud je hmoždinka poškozená nebo se vám ji nedaří uchopit kleštěmi, existuje několik dalších možností:

  • Vrták: Pomocí vrtáku stejného průměru jako hmoždinka ji zkuste opatrně navrtat a vyndat. Dbejte na to, abyste nepoškodili zeď.
  • Otvírák na víno: U plastových hmoždinek s křížovým dříkem zkuste použít otvírák na víno. Zasuňte šroubovák do otvoru v hmoždince a opatrně ji vypáčete.
  • Vyříznutí: U kovových hmoždinek, které jsou pevně zapuštěné do zdi, může být nutné je vyříznout nožem nebo dlátem. Buďte opatrní, abyste nepoškodili zeď.

4) Vyčistěte otvor: Po vyndání hmoždinky otvor vyčistěte od prachu a nečistot. Pokud je to nutné, otvor zatmelte tmelem a uhlaďte ho s povrchem zdi.

I když se může zdát, že vyndání hmoždinky ze zdi je náročný úkol, s trochou trpělivosti a správným nástrojem to zvládnete i sami.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: