
Zubní sklovina – proč je důležitá a jak ji posílit?
Skřípání zubů, pití sladkých nápojů nebo kousání tvrdých bonbonů, to vše namáhá vaši zubní sklovinu, která chrání zuby před poškozením. Tato tvrdá zubní tkáň je důležitá pro zdraví vašich zubů, ale není nezničitelná. Pokud o ni nebudete pečovat, dojde k její erozi, která způsobuje citlivost zubů a tvorbu kazů. Přečtěte si, jak posilovat zubní sklovinu a jestli je možná její obnovení.
Co tvoří zub?
Zub tvoří 4 typy tkání:
- Zubní sklovina (Enamel) je nejtenčí a taky nejtvrdší vrstva zubu, která chrání zub před mechanickým opotřebením a působením kyselin.
- Zubovina (Dentin) se nachází přímo pod sklovinou a tvoří největší část zubu. Jde o velmi pevnou tkáň, která určuje tvar zubu, ale není tak pevná jako sklovina.
- Dřeň (Pulp) je měkká tkáň, která se nachází ve středu zubu. Dření prochází cévy, které zajišťují výživu zubu a taky nervová vlákna, která jsou citlivá na teplo, chlad a tlak.
- Cementum je zvápenatělá pojivová tkáň, která pokrývá kořen zubu a pomáhá držet zub pevně na svém místě v dásni.
Tip: Správnou péčí o své zuby předejdete nejen zdravotním nepříjemnostem, ale také velkým výdajům spojeným se zubním ošetřením. Podívejte se, kolik stojí návštěva u zubaře a jaké výkony hradí pojišťovna.
Zubní sklovina jako hlavní ochranná vrstva zubu
Zubní sklovina pokrývá celou viditelnou část zubu a tvoří tak první obrannou linii, která chrání zub proti kyselinám a mechanickému poškození.
Z čeho se zubní sklovina skládá? Z 98 % je tvořená z anorganických solí, převážně z fosforečnanu vápenatého. Zbývající 2 % tvoří organické látky. Nejenže je sklovina nejtvrdší část zubu, ale je to dokonce nejtvrdší tkáň v celém lidském těle. I přesto dochází v průběhu života k jejímu poškození.
Jak se může zubní sklovina poškodit?
K poškození zubní skloviny může dojít dvěma způsoby: mechanicky nebo působením kyselin.
Mechanické poškození
Nejčastější příčiny mechanického opotřebení skloviny zahrnují: skřípání zubů, nesprávné techniky čištění zubů, používání nevhodných zubních kartáčků a častá konzumace tvrdých potravin.
Poškození kyselinami
Kyseliny vznikají v ústech kvůli bakteriím, které se živí cukry z potravin. Tyto kyseliny narušují strukturu zubní skloviny, což vede k jejímu oslabení a erozi. Eroze postupně ztenčuje zubní sklovinu – kvůli tomu je zub citlivější a náchylnější k dalšímu poškození. Pokud eroze postupuje, vytvoří se na zubu kaz, který postihuje nejen sklovinu, ale i zubovinu a může zasáhnout i dřeň zubu.
Je možné zubní sklovinu obnovit?
I když je sklovina extrémně odolná, je to neživá tkáň, která není schopná regenerace. Proto ve chvíli, kdy dojde k jejímu poškození, není možné ji přirozeně obnovit. Existují ale možnosti, jak poškozenou zubní sklovinu posilovat.
V počátečních stádiích eroze vám pomůže fluorid, který posiluje oslabenou sklovinu a zvyšuje tak její odolnost vůči kyselinám. Začněte používat zubní pasty, gely a ústní vody, které fluorid obsahují.
V případě větší eroze vám pomůžou remineralizační přípravky, které obsahují vápník a fosfáty. Tyto přípravky obnovují mikrostrukturu zubu a zvyšují jeho tvrdost.
V případě vážnějšího poškození zubu, kdy jsou zasažené i jiné části, je nutné navštívit zubního lékaře. Ten odstraní poškozenou část zubu a nahradí ji kompozitní plombou, která vyplní postiženou oblast a obnoví tvar zubu.
Jak o zubní sklovinu správně pečovat?
Tady je pár tipů, jak správně pečovat o zubní sklovinu a chránit ji před poškozením.
- Vsaďte na pravidelné čištění zubů: Čistěte si zuby dvakrát denně, ideálně fluoridovou zubní pastou.
- Používejte správnou techniku čištění: Zuby si čistěte jemnými krouživými pohyby, aby nedošlo k mechanickému poškození skloviny.
- Vyberte kvalitní zubní kartářek: Používejte měkký nebo středně tvrdý kartáček, jehož štětiny ani při větším tlaku nepoškodí zubní sklovinu ani dáseň.
- Vyhněte se kyselým nápojům a potravinám: Potraviny jako citrusy nebo nápoje s vysokým obsahem kyselin (například džusy nebo sladké limonády) narušují sklovinu.
- Používejte ústní vodu s fluoridem: Fluoridová ústní voda, stejně jako zubní pasta s fluoridem, pomáhá posílit zubní sklovinu a chránit ji před kyselinami.
- Pravidelně navštěvujte zubaře: Díky pravidelným kontrolám zubní lékař včas odhalí problémy a může zasáhnout dříve, než dojde k vážnému poškození zubní skloviny.
Pečujte o své zuby
Zubní sklovina tvoří ochranou vrstvu vašich zubů, proto je důležité věnovat jí dostatečnou péči. Pravidelné čištění, správná technika a vyhýbání se potravinám a nápojům, které sklovinu oslabují, vám pomohou udržet zuby zdravé a silné.