18. září 2017
Kategorie: Finance

Kdy začít dávat dětem kapesné?

Kdy začít vyplácet dětem první kapesné? V jaké výši, případně pro jaké potřeby? Na tyto otázky nám odpověděli experti na slovo vzatí – ekonomové, ale i učitelé.

Výsledek ukázal, že by děti měly začít hospodařit s penězi již v útlém věku. Měly by se totiž brzy naučit, co má jakou hodnotu a upřednostnit potřebnosti před rozmary. Jedině tehdy, když zůstane dítě bez peněz, uvědomí si případnou chybu ve svém úsudku.

Dilema

Rodiče tuto problematiku začínají v dnešní době řešit již v první třídě. Nezkrátka se tak setkáváme s dětmi, které disponují papírovými bankovkami, ba dokonce ani bankovní účet není výjimkou. Je to však správně?

Rodiče si často nevědí rady, kdy by první peníze svému dítěti měli dávat. V jaké výši, případně jak často. Nakonec dítě přijde v polovině měsíce s prázdnýma rukama a rodiče mu zase naplní peněženku. Je to chyba?

Hotovost nebo platební karta?

Tohle je problematika podobné té, zda dát dítěti do ruky mobilní telefon či ne. Některé děti totiž mobil mají již od mateřské školky. Bohužel ani s platebními kartami to dnes není jinak. Jen co dítě dosáhne na klávesnici bankomatu, může vesele hospodařit s vkladem na bankovní kartě. Rodiče si to dělají sami. Na druhou stranu – necítíte se bezpečněji, když víte, že je vaše dítě v cizím městě, byť na výletě, najednou mu dojdou peníze a vy mu je můžete okamžitě poslat? Je to otázka shody negativní prognózy. Mějte však vždy na paměti, že zejména dítě prvního stupně základní školy, s kartou nebo mobilem v ruce vždy snadno někdo přepadne…

Na ruku nebo ukládat do prasátka?

Kapesné může být rovněž chápáno více významy. Jde o kapesné na zmrzlinu? Anebo nechcete, aby dítě mělo peníze v ruce, tak mu ukládáte na vysněnou hračku do prasátka? I tak to jde. Starší děti by však peníze již dostávat měly.

Co říkají experti?

Odborníci se shodují, že nejvhodnější věk pro kapesné začíná již od druhého stupně základní školy. V tom prvním stupni můžete dítěti dát maximálně padesát korun měsíčně na svačinku v případě, že má škola oblíbené bufety. Dítě si samo musí rozvrhnout, jak mu padesáti koruna (a za co) na měsíc vyjde.

Druhý stupeň ZŠ

Druhý stupeň základní školy si volá po dvou set koruně. A zapomeňte na výjimky, že budete dítěti přidávat na ruku s tím, že peníze již utratilo! Na střední škole se můžete již bavit o pěti set korunách měsíčně, ale rovněž lze řešit alternativu letních brigád.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: