07. ledna 2019
Kategorie: Bydlení

Vyznáte se ve stylech bydlení?

Po celém světě existují desítky stylů bydlení a každý z nich se vyznačuje buď jednoduchostí, nebo složitostí vybavení, rozmístěním prvků, použitými materiály a mnohdy i zdánlivými maličkostmi. Jednotlivé styly rozeznáváme podle různých kritérií. Například podle zemí, prostředí a stylu života či dějinného období. Inspirovat se můžete také nejrůznějšími módními styly bydlení.

Styly bydlení podle zemí

  • Anglický styl – hodně se inspiruje venkovským prostředím a přírodou, takže v bytech nechybí obrazy krajinek, květin či zvěře a tyto motivy jsou často i na tapetách, které jsou pro anglický styl typické. Nejpoužívanějším materiálem je tmavé dřevo, vlna, leštěná mosaz a křišťál, co může být pro někoho kýčovité, pro jiného okouzlující.
  • Francouzský styl – vyznačuje se mohutným nábytkem, měkkými polštáři a hezkými lampami. Jeho podstatou je pohodlí, klidný dojem a z barev převládá bílá. Interiéry jsou často oživovány květinami.
  • Holandský styl – charakterizuje jej kombinace moderního a tradičního. Masivní nábytek je kombinován s moderními prvky a interiér působí skromně a čistě i díky hojně používané bílé barvě.
  • Mexický styl – podstatou je barevnost a hravost. Masivní nábytek, vyřezávané stoly, barové stoličky, barevné sklo. Převažuje modrá a zelená barva a nejrůznější barevné vzory.

Styly podle kulturních oblastí

K nejznámějším patří styl africký, arabský, alpský, asijský, skandinávský nebo středomořský. Z afrických stylů se můžete inspirovat například marockým, který na Evropana působí exotickým dojmem. Základem je masivní dřevěný nábytek, typická je keramika, kožešiny a orientální koberce.

U Alpského stylu převládá masivní dřevo, kožešiny a koberce a na zdech visí obrazy s krajinami a zvěří. Skandinávský styl je inspirován severským prostředím a typickým materiálem jsou přírodní textilie, kožešiny a vlny na pozadí skla či dřeva. Převažuje bílá a šedá barva a krémové odstíny.

Styly podle historických období

Přitahují svou osobitostí a výjimečností. Nejčastějšími jsou styl koloniální, retro nebo vintage.

Výstřelky současnosti

Chcete-li být originální, máte na výběr spoustu možností. Příkladem výstřednosti je styl eko, glamour, romantický, klasický nebo minimalistický styl, nebo zen styl, který se řídí klasickým učením zen buddhismu. Jeho podstatou je klid, harmonie a soustředění.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: