21. října 2022
Kategorie: Další rady, PR

Tipy na třídění odpadu a suti

Třídění odpadu by mělo být dnes již samozřejmostí. A to nejen doma, ale hlavně ve firmách, kde se na to (i přes zákon o odpadech) často zapomíná či nedbá. Jak třídit odpad, jste-li živnostník? A co se sutí z demolice, stavby či z prací na chatě a zahradě? 

Recyklace a třídění ve firmách

Ať už vlastníte obchod, máte pekařství nebo jste řemeslník, máte povinnost nakládat s odpadem vzniklým v souvislosti s vaší činností na základě “zákona o odpadech”. Zde jej najdete pod pojmem živnostenský odpad. No a jaké povinnosti z toho pro vás tedy plynou?

  • důsledné třídění – papír, plast, sklo a komunál je základ. Podle typu činnosti pak můžete dále třídit také bioodpad, nebezpečný odpad, elektrospotřebiče, baterie, kovy a další.
  • při produkci více než 100 tun odpadu ročně už budete potřebovat odpadového hospodáře, který povede podrobnou evidenci
  • je třeba používat vhodné odpadové nádoby
  • nutností je také sjednání svozu odpadu, jelikož jako podnikatelský subjekt nemáte právo využívat městské nádoby na odpad (některé obce však za určitý poplatek vycházejí v tomto ohledu živnostníkům a menším firmám vstříc)

Kontejnery a nádoby na odpad

Kontejnery by vždy měly být označeny tak, aby pracovníci svozu mohli snadno rozlišit, o jaký typ odpadu se jedná. Ideálním řešením jsou barevné kontejnery, které najdeme běžně v ulicích měst i obcí. V kancelářích nebo provozu firem je pak vhodné rozmístění odpovídajících nádob, které opět viditelně popíšeme nebo rozlišíme barevně.

Suť a stavební odpad

Recyklace sutě a stavebního odpadu se také řídí určitými pravidly. Ať už jste živnostník v oboru, nebo jen kutil na chatě či rekonstruujete dům, je nutné se jich držet.

Stavebním odpadem se rozumí vše, co při pracích nacházíte na hromadu – může to tedy být směs skla, kovů, plastů, kamene a štěrku, keramiky, zeminy a podobně. Většina sběrných dvorů, do kterých se tento odpad vozí, po vás bude chtít jeho roztřídění. Obvykle není možné odevzdávat směs štěrku, rozbitých oken a starého nábytku.

Druhy stavebního odpadu

Při likvidaci a třídění suti je nutné dbát na nakládání a likvidaci nebezpečného odpadu – sem patří zejména azbest, eternit a dehet. S těmito materiály dnes obvykle nakládají specializované firmy, které se o likvidaci také postarají. Likvidátora voláme také při větším množství skelné vaty. Zbytek materiálu již můžete vytřídit a odvézt do sběrného dvora.

Stavební odpad a suť je však také možné recyklovat různými způsoby – například staré pálené cihly můžete použít na stavbu něčeho nového, případně je darovat za odvoz. K likvidaci klasické stavební suti, ať už s příměsí či bez, je nejlepší zavolat specializovanou firmu, která se o odvoz suti kontejnerem postará.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: