29. prosince 2022
Kategorie: Bydlení, Domácnost

Tipy, jak zařídit ložnici pro kvalitní a klidný spánek

Necítíte se ve své ložnici dobře a nevíte, co s tím udělat? Pravděpodobně musíte jen pár věcí přesunout nebo vyměnit. Návrh ložnice je velmi důležitý pro kvalitní spánek, a proto byste to neměli podceňovat. Není to jen místnost, kde pouze spíte. Spánek je velmi důležitý, takže se nad tím musíte dobře zamyslet. Jak ji správně upravit, aby se vám lépe spalo?

Výběr matrace, postele a ložního prádla

Matrace je naprostým základem. V tomto ohledu se nevyplatí šetřit. Investujte do materiálu, na kterém budete trávit 8 hodin denně. Uvidíte, že se vám to vyplatí. Při výběru je klíčový věk, hmotnost a zdravotní problémy. Tvrdé matrace jsou vhodné pro děti, seniory a osoby s vyšší hmotností. Pořídit si ale můžete také ortopedickou matraci. Při dobrém výběru vydrží několik let.

Výška postele je také velmi důležitá. Jestli si rádi čtete nebo sledujete televizi z postele, bude nejlepší polstrované čelo. Čalouněné postele mají navíc obvykle šikovný úložný prostor. Postel z masivu hodně vydrží, ale budete si muset připlatit. Ideální výška postele je 45 až 55 cm. Pro seniory by měla být kolem 65 cm. Peřiny i polštáře zvolte podle toho, co vám vyhovuje nejvíce. Hledejte, experimentujte a rozhodně na nich nešetřete.

Výběr barvy, světla a vůní

Barvy i světla v ložnici by měly být tlumeného rázu. Při výběru nábytku volte vždy neutrální barvy, které nebudou rušit klidný spánek. Ideální je také odstranit z ložnice veškerou elektroniku, protože ji tam rozhodně nepotřebujete. Navíc se vám bude mnohem lépe spát. Nábytku dávejte do místnosti také málo. Jsme si jistí, že pohovku a tři komody tam nepotřebujete.

Na okna je důležité umístit žaluzie, rolety nebo závěsy. Vždy by měly jít zatáhnout, abyste si v létě mohli vytvořit ideální podmínky pro spánek. Posledním důležitým faktorem v ložnici jsou vůně. Ideální jsou vonné svíčky s vůní levandule, vanilky nebo jasmínu. Vůni vám ale mohou přinést také čerstvé květiny ve váze. Nikdy do ložnice ale nedávejte jedovaté rostliny, např. konvalinky.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: