18. listopadu 2019
Kategorie: Auto-moto

Proč nejezdit v zimě na letních pneumatikách?

S blížícím se podzimem čeká řidiče nemilá povinnost odvézt auto do servisu a nechat vyměnit letní pneumatiky za zimní, ti zručnější, pokud mají kola na discích, výměnu zvládnou sami. Bohužel si také mnoho lidí říká, že jedou autem jen občas nebo jezdí každý den kousek do práce po silnici, která je udržovaná. Takových řidičů je u nás stále kolem 20% a riskují životy svoje, spolujezdců i ostatních účastníků silničního provozu.

Zimní pneumatiky jsou na chladném povrchu mnohem bezpečnější

Mnoho řidičů se mylně domnívá, že pokud nejezdí ve sněhu, zimní pneumatiky nepotřebují, což je velký nesmysl. Brzdná dráha se prodlužuje až o polovinu již při 7ºC. Pokud teplota klesne pod 7ºC začnou letní pneumatiky tuhnout a jejich kvalita se rychle zhoršuje. Běhounová směs zimních pneumatik je mnohem měkčí a v mrazu netuhne, tudíž lépe přilne k povrchu mokré nebo namrzlé vozovky.

Zimní pneumatiky odvádí mnohem lépe vodu i sníh díky dezénu a uspořádání dezénových drážek. Auto, které je opatřeno zimními pneumatikami mnohem lépe zabírá a pneumatiky mají skvělé samočistící schopnosti, což v břečkách, které jsou pro české silnice typické oceníte. Zimní běhounová směs a dezén zaručí, že se snadno rozjedete i na kluzkém povrchu. Mějte na paměti, že hloubka dezénu musí být minimálně 4 mm. Zamezíte tak zbytečným smyků a minimalizujete riziko ztráty kontroly nad řízením.

Komfort i design

Možná ještě máte v paměti první typy zimních pneumatik, které spíše připomínaly traktor a design luxusnějších vozů spíše hyzdily. To je však minulostí. Dnešní zimní pneumatiky jsou nejen o mnoho bezpečnější, ale jejich design prošel obrovskou inovací a svým jemným elegantním vzhledem se snadno vyrovnají letním pneumatikám. Na trhu existuje obrovské množství zimních pneumatik od mnoha výrobců, že každý vybere ty pravé pro svůj automobil.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: