
Nebezpečí za dveřmi: Nejčastější nehody v domácnosti a jak jim předcházet
Ve stínu všech rizik a hrozeb, které na nás číhají venku, často zapomínáme, že nebezpečí číhá i tam, kde trávíme zdaleka nejvíce času – v našich domovech. Domácnost by sice měla být místem bezpečí a pohody, nicméně právě zde se bohužel odehrává ohromné množství nehod. Ale ať už jde o drobná zranění, nebo vážné úrazy, většině lze poměrně snadno předcházet pomocí jednoduchých opatření.
Úrazy při pádu
Žebříčku nejčastějších domácích nehod, a to zejména u starší populace a malých dětí, vévodí pády. Riziko lze minimalizovat různými způsoby – především správným rozmístěním nábytku a volbou vhodné podlahové krytiny. Kvalitní rohože a protiskluzové podložky by neměly chybět především na schodech a v koupelně. A nepodceňujte ani význam osvětlení (zejména v nočních hodinách), abyste viděli, kam kráčíte.
Zásah elektrickým proudem
Obrovské riziko představují elektrická zařízení a zásuvky. Při kontaktu s nimi může dojít k vážným zraněním, ale i k smrti. Proto pravidelně kontrolujte kabely na přístrojích a v případě poškození daný spotřebič nepoužívejte. A raději připomínáme, že mokré ruce a elektřina umocňují úroveň nebezpečí úrazu na maximum.
V souvislosti s nehodami neudržované elektroinstalace a vadnými spotřebiči může dojít k požáru. Váš majetek ochrání vhodně zvolené pojištění domácnosti, které spolehlivě zafunguje i v případě mnoha dalších katastrof. Dobrou volbou je produkt Bezpečný domov PLUS od SV pojišťovny. Můžete si ho sjednat online třeba hned teď.
Popáleniny a drobná zranění
Kuchyně je místem, kde vnikají lahodné pokrmy, ale také zde dochází k popáleninám a (většinou) menším řezným zraněním. Mějte proto na paměti, že horké hrnce a pánev nesmí být v dosahu dětí – umísťujte je na zadních plotýnkách sporáku s madly natočenými směrem dovnitř. Při manipulaci pak používejte ochranné rukavice (chňapky) a preferujte nádobí s izolovanými rukojeťmi.
Co se týče škrábanců a říznutí, při práci s noži vždy držte rukojeť pevně a zbytečně se nerozptylujte.
Otravy
Otravy domácími chemikáliemi, léky nebo prošlým potravinami jsou taktéž poměrně časté – a leckdy i velmi závažné. V ohrožení jsou především děti a zvířata, a proto potenciálně nebezpečné látky uchovávejte mimo jejich dosah. Zároveň se ujistěte, že jsou správně uzavřené a označené. A dejte si také pozor na trvanlivost jídla – nekonzumujte nic, co se vám jeví jako zkažené.
Udušení jídlem a malými předměty
Některé předměty, a to především drobné hračky nebo potraviny, vyloženě zavání rizikem udušení. Samozřejmě v kontextu s malými dětmi, které by měly být pod dohledem rodičů či dostatečně starých sourozenců.