
Jak vylepšit stabilitu domácího připojení k internetu?
Dovádí vás váš domácí internet k šílenství, a tak absolvujete během práce z domova pracovní hovory z kaváren a dalších veřejných míst, kde to ale není o moc lepší? Nehledejte nefunkční řešení a dejte internetové připojení u sebe doma do pořádku!
Jakou technologií je k vám internet přiveden?
V první řadě se podívejte na to, jakou technologii pro připojení využíváte. Je-li k vám internet přiveden bezdrátově – máte tedy na okně nebo na střeše domu anténu, z níž je signál veden do routeru – zpozorněte. Tento typ připojení patří k nejméně stabilním, velice záleží na tom, kde je anténa umístěna, kromě toho ale může mít na kvalitu signálu vliv i aktuální počasí a další skutečnosti.
Ani mobilní, nebo dokonce satelitní připojení, třebaže kvalita obou technologií v posledních letech výrazně vzrostla, pravděpodobně stále není nejlepší volbou. Doporučujeme vám tedy pevné připojení pomocí kabelu. Nejlepší volbou je internet vedený optickým vláknem. Jde o nejstabilnější technologii s nejrychlejší přenosovou rychlostí.
Jak rychlý by měl být váš internet?
Zkontrolujte i to, jaký internetový tarif máte sjednán a jakou rychlostí byste měli disponovat. Poté přeměřte, jaké rychlosti váš internet skutečně dosahuje. Na běžné procházení internetu vám může stačit internet s rychlostí 30 Mb/s. Pracujete-li z domova a máte-li vícečlennou domácnost (kde současně další členové pracují, sledují videa, hrají hry apod.), měli byste volit spíše internet 100 Mb/s a rychlejší. V případě extrémního vytížení může být vhodnou volbou optický internet o rychlosti 1 Gb/s.
Kde máte umístěn router?
Využíváte-li stabilní technologii a dostatečnou přenosovou rychlost, a internet je přesto nestabilní, pak bude pravděpodobně potíž u vás doma. Podívejte se, kde máte umístěn wi-fi router. Nenachází se na okraji bytu či domu a vy přitom pracujete na opačné straně domácnosti, do které musí signál doputovat přes několik zdí a dveří?
V případě, že tomu tak je, prvním řešením může být přemístění routeru tak, aby se nacházel uprostřed nemovitosti. To ale není vždy tak snadné, jak se může zdát. Staré routery zase nemusejí zvládat obsluhu několika zařízení naráz, pak tedy kupte router nový.
Použijte opakovač wi-fi signálu, tzv. extender nebo repeater
Opakovač wi-fi signálu je malá krabička, kterou zapojíte do zásuvky v místě s dostatečnou kvalitou připojení a nastavíte tak, aby rozšířila signál i do dalších místností, které signálem z wi-fi routeru pokryté nejsou. Jde o jednoduchý princip, kdy všechna data z odlehlejších částí nemovitosti putují nejprve do extenderu, který je následně přeposílá do routeru.
Druhou variantou je šíření internetového připojení přes rozvody elektřiny. Jde o zajímavé řešení, se kterým lze kabely rozvádějící elektřinu souběžně využívat pro internet. Stačí k tomu tzv. powerline zařízení, které se zapojí v blízkosti routeru. Následně z kterékoli jiné zásuvky v domácnosti můžete pomocí druhé krabičky internet ze zásuvky opět „vytáhnout“. Napříč celou domácností tak jednoduše můžete mít vysoce stabilní kabelové připojení.