
Jak ušetřit?
Šetříme. Někdo proto, že chce, někdo pro jistotu a někdo prostě proto, že mu nic jiného nezbývá. Šetříme, protože leckdo má hluboko do kapsy, leckdo do ní hluboko nemá, ale může mít, a leckdo proto, že jednoduše nechce dávat víc, než musí.
A jedním ze způsobů, jak si „utáhnout opasek“, je snižování spotřeby energie. Což samozřejmě lze, aniž bychom se tím nezbytně museli přenášet do situací, jež panovaly v pravěku. Protože způsoby, jak ušetřit, aniž bychom se výrazněji omezovali, často existují. Jde o omezování nevědomého či snad dokonce úmyslného plýtvání.
Zabránit plýtvání pak jde různě:
Třeba tím, že člověk namísto věčně otevřených oken větrá jen rychle, krátce. Vzduch se v místnosti vymění, avšak stěny zůstanou teplé a není tak třeba tolik topit.
Nebo tím, že z lednice nebo mrazáku odstraňujeme námrazu, že tuto (míněna lednice, nikoliv námraza) nestavíme do blízkosti zdrojů tepla a nevkládáme do ní horké potraviny, což vše zvyšuje energetickou spotřebu.
Nebo tím, že při vaření používáme hrnce s pokličkou a široké jako plotna, čímž se rovněž zabraňuje nemalému plýtvání, že vaříme jen nezbytné množství a vodu pak raději ve varné konvici.
Nebo tím, že vypínáme všechny elektrospotřebiče, kdykoliv je nepoužíváme, a není-li to nutné, nenecháváme je ani v pohotovostním režimu.
Nebo tím, že ve všech prostorách používáme přiměřená osvětlovací tělesa a v těchto co nejúspornější typy „žárovek“.
Anebo třeba i tím, že v pračce pereme naráz raději větší množství prádla než jen pár kousků a že nastavujeme toliko ideální teplotu a dobu praní, nikoliv zbytečně vysokou či dlouhou.
Prostě lze ušetřit, spotřebováváme-li méně energie nadarmo, zacházíme-li s touto hospodárně, šetříme-li touto.
Ovšem pozor!
Zásadně nezbohatnete, budete-li touto šetřit na nepravém místě v nepravý čas. Protože zejména budete-li šetřit svou vlastní tělesnou energii na pracovišti, nezbohatnete. Právě naopak.
Protože v žádné normální a slušné společnosti ještě nikdy žádný lenoch nezbohatl.
Autor článku: Viktor Pondělík