26. června 2022
Kategorie: Lifestyle, PR

Jak si vychutnat dokonalé pivo?

V dávné minulosti bylo na pivo nahlíženo jako na nápoj chudých. Bylo levné a k dostání v každé krčmě. Pivní kultura se však za ta léta posunula a dnes je pivo nápojem pro všechny společenské vrstvy. Jak si zlatý mok nejlépe vychutnat a mít z jeho konzumace zážitek?

Pivo pijte tam, kde to máte rádi

Na vnímání chuti piva má vliv i prostředí, ve kterém nápoj konzumujeme. Popíjení piva v garážové nálevně u hlavního nádraží většině z nás pravděpodobně dobrý gastronomický zážitek nepřinese.

Mnohem více se pivo vychutnáte na nějaké zahrádce kvalitní restaurace s hezkým výhledem na město či krajinu. Někdo zase rád popijí v krčmách se středověkým nádechem. Pivo si tedy více vychutnáte, pokud konzumaci spojíte s příjemným prostředím.

Pozor na čistotu sklenice

I při pití piva hraje velkou roli čistota. Vychutnáte si svůj oblíbený mok u upatlaného stolu ve špinavé sklenici? Asi těžko. Pivo by se správně mělo čepovat do opláchnuté a mokré sklenice. Nikdy do suché! Proč?

Protože v umyté a usušené sklenici se chtě nechtě začnou brzy usazovat malé částečky prachu, které sice na první pohled nejsou vidět, ale po nalití piva se vybarví ve formě malých bublinek.

Na pivo musí být i správná sklenice

Sklenice ze které pijeme pivo musí být nejen čistá, ale také vhodná. No uvažte, chutnalo by vám pivínko například z hrnku na kafe? Seznam různých typů sklenic je u piva násobně vyšší než je tomu třeba u vína. I největšímu laikovi je jasné, že víno se nalévá do pohárů. U piva už takovou jistotu mít nebude.

Z našich českých, moravských a slezských hospod jsem zvyklí prolévat hrdlo nejčastěji světlým ležákem. Takové pivo si žádá stálou teplotu. A právě tu nejlépe udrží klasické půl litrové džbány s uchem či velké sklenice z tlustého skla.

Pokud však zavítá například do anglicky mluvících zemí jako jsou Spojené státy americké, Irsko či Velká Británie, dostane pivo do sklenice zvané pinta. Název nese po staré jednotce objemu představující 0,57 litru.

V Belgii pijí svá silná piva zásadně ve sklenicích se stopkou. Tyto druhy sklenic dobře udržují aroma daného piva a navíc se dobře drží.

Roli hraje teplota piva

Slovní spojení “vychlazené pivo” je povinnou přísadou do reklam všech kreativních agentur, které dělají reklamu na některou z pivních značek.

Jaká je však ta správná teplota chlazeného piva? Závisí na druhu piva či zemi, kde konzumujeme. Teplota českých výčepních piv či ležáků se obvykle pohybuje kolem 5 až 7 stupňů celsia. Často americká či anglická piva, která se vyrábějí bez použití chmele, se čepují s mírně vyšší teplotou okolo 8 až 10 stupňů.

U speciálů s vyšším obsahem alkoholu (např. belgické značky) pak teplota přesahuje i 10 stupňů.

Máte svůj oblíbený druh?

Po celém světě se vyrábí mnoho druhů piv. Liší se zejména teplotou kvašení. V Česku tedy nejčastěji narazíme na termíny spodně kvašená a svrchně kvašená.

Spodně kvašené druhy se vyrábí při nižších teplotách okolo 8-14 stupňů Celsia. Rozpoznatelné jsou svoji sladovou chutí, hořkým chmelovým nádechem a poctivou pěnou.

Tím vůbec nejrozšířenějším druhem piva je pak jemně perlivý a lehce hořký světlý ležák, který dle přípravy spadá, stejně jako tmavý či vídeňský ležák, právě do kategorie spodně kvašených piv.

Svrchně kvašená se kvasí při vyšších teplotách okolo 15-20 stupňů Celsia. Do této kategorie patří různé druhy pšeničných piv, tradiční anglická, americká a belgická piva nebo piva bylinná. Jednotlivé pivní značky se pak specializují na různé druhy a je pouze na vás, které dáte přednost.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: