05. října 2020
Kategorie: Zdraví

Co dělat, aby se vám vyhnula cukrovka?

Cukrovka patří mezi typická civilizační onemocnění. Česká republika hlásí stále více případů, a není divu. Český životní styl totiž rozvoji tohoto onemocnění nahrává. Ve srovnání se zbytkem světa konzumujeme obrovské množství alkoholu, máme rádi tučná a nepříliš zdravá jídla, smažení patří k oblíbeným úpravám pokrmů a většina dospělé populace nesportuje. To všechno často ústí ve vysoký krevní tlak a nadváhu až obezitu, což jsou základní předpoklady pro rozvinutí cukrovky.

Dopřejte si každý den půlhodinovou procházku

Chůze patří k nejzdravějším typům pohybové aktivity a na procházku se může vydat prakticky každý. Abyste se udrželi v kondici a zvýšili svou šanci v prevenci cukrovky, není třeba chodit desítky kilometrů, i když to samozřejmě není na škodu. Odborníci na zdraví životní styl se shodují, že půlhodinka svižnější chůze denně udělá divy, pokud skutečně chodíte pravidelně. Zkuste třeba z práce chodit pěšky namísto jízdy tramvají či autobusem.

Vyměňte sladkosti za ovoce

Rozvoji cukrovky pochopitelně přispívá nezřízená konzumace bílého cukru a dalších sladkostí. Pokud ale vyměníte nezdravou cukrovinku třeba za sladký banán nebo alespoň jahody se šlehačkou, s fruktózou se vaše tělo mnohem lépe vypořádá. Z ovoce navíc získáte spoustu vitamínů a dalších živin. A v neposlední řadě vlákninu, která je sice z výživového hlediska také cukrem, ale proti vzniku cukrovky naopak chrání.

Dodržujte pitný režim

Pochopitelně máme na mysli neslazené nápoje, nejlépe obyčejnou vodu, případně čaje. Káva také neškodí, ale neměli byste to s ní přehánět. Naopak sladké limonády, včetně těch s umělými sladidly, jsou z hlediska vzniku cukrovky velmi rizikové. Slazené limonády mají obvykle kolem 10 gramů  cukru na 100 ml, v jedné skleničce tak do sebe dostanete asi 6 kostek cukru, což je samozřejmě na pováženou.

Kromě toho je rozumné:

  • nahradit živočišné tuky kvalitními rostlinnými
  • jíst pravidelně a nepřejídat se
  • nepodceňovat preventivní prohlídky
Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: