21.3.2016
Kategorie: Lifestyle, Různé, Zajímavosti

Znáte velikonoční tradice a zvyky?

Velikonoce jsou jedním z nejdůležitějších křesťanských svátků v roce. Jsou oslavou zmrtvýchvstání ukřižovaného Ježíše Krista. V dnešní době už pro širokou veřejnost ale rozhodně nemají takový náboženský podtext, jako dříve. Drtivá většina rodin považuje velikonoce především za svátky, které si nejvíce užijí děti, které chodí koledovat dům od domu. Jaké jsou tradice a zvyky velikonoc, které přetrvaly dodnes a které jsou již téměř zapomenuté?

Pohyblivý svátek

Velikonoce jsou jediným svátkem v roce, který nemá určené stálé datum. Podle křesťanských zvyků jsou Velikonoce slaveny první neděli po jarním úplňku. Ten nemůže být dříve, než je jarní rovnodennost – 21. března. Děti si v současnosti nejvíce užívají Velikonoční pondělí, protože chodí koledovat.

23_radyprovsechny.cz_velikonoce_01

Z církevního hlediska jsou ale důležité dny před pondělím. V celém předchozím týdnu (tedy od úplňku), má každý den své jméno. Vše začíná Modré pondělí a dále pokračují Šedivé úterý, Sazometná (černá, škaredá) středa, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota a vše zakončuje Boží Hod Velikonoční – neděle. Každý den z tohoto týdne má svou symboliku a tradice.

23_radyprovsechny.cz_velikonoce_02

Malovaná vajíčka a pečení beránci

Na velikonoční tabuli v současnosti rozhodně nemohou chybět malovaná vajíčka a pečený beránek. Bylo to tak odjakživa? V případě beránka ano. Pečený velikonoční beránek, je jako obřadní pokrm velikonočních svátků znám již od středověku. Jenže nikde není dochováno, zda se jednalo o pokrm z masa nebo o moučník.

23_radyprovsechny.cz_velikonoce_03

A jak je to s vejci? Vejce byla odjakživa považována za symbol narození, plodnosti a příchodu jara. Na stolech se ve velikonočním období tedy objevují také po několik staletí. Tradice darování a zdobení vajíček je stejně stará.

23_radyprovsechny.cz_velikonoce_04

Koledy

Jestliže vaše děti půjdou letos poprvé koledovat, nezapomeňte je naučit originální koledu. Hody, hody doprovody… tu zná asi každý. Co říkáte na tyhle tři méně známé koledovačky?

Básnička č. 1
Upletl jsem pomlázku, hezčí nežli z obrázku,
všechny holky, které znám, navštívím a vymrskám
než mi dají vajíčko, vyplatím je maličko.

Básnička č. 2
Nese, nese zajíček
košík plný vajíček.
Potká pěknou zaječici,
dá jí pořádně na zadnici.
Ještě nechoď, zajíčku,
dám ti za to krasličku.

Básnička č. 3
Hody, hody doprovody,
já jsem malý zajíček,
utíkal jsem podle vody,
nesl kopu vajíček.
Potkala mě koroptvička,
chtěla jedno červené,
že mi dá lán jetelíčka
a já řekl ne, ne, ne.
Tam na břehu za potokem,
mám já strýčka králíčka,
tomu nosím, každým rokem
malovaná vajíčka.

Další inspirace na velikonoční koledy najdete například na těchto místech: wikipedia, Vašeděti.cz či Verše.cz.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: