20.1.2020
Kategorie: Auto-moto

Znáte rozdíl mezi povinným ručením a havarijním pojištěním?

Rozdíl mezi dvěma typy pojištění, které se týkají všech motorových vozidel, je celkem zásadní. Pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla nebo-li povinné ručení, jak už samotný název napovídá, je dané zákonem.

Zda si pořídíte ke svému vozidlu ještě havarijní pojištění a v jaké výši, je jen zcela na vás.

Povinné ručení nemusí mít vlastník vozidla

Každé motorové vozidlo musí mít zákonem dané povinné ručení, ovšem povinné ručení může být psané prakticky na kohokoliv. Je celkem obvyklé, že v manželství je auto psané na toho z páru, který ho bude mít ve výsledku levnější. Cena povinného ručení se neodvíjí pouze podle typu nebo obsahu auta, ale také podle pohlaví, kraje nebo věku. Cena povinného ručení je méně výhodná pro ty, kteří již mají za sebou nějakou nehodu.

Kdy využít povinné ručení?

Povinné ručení využívají viníci dopravní nehody, když způsobí škodu na vozidlech nebo na zdraví ostatních účastníků nehody. Na jeho vozidlo se povinné ručení nevztahuje.

Havarijní pojištění chrání finančně vaše vozidlo, zdraví, ale také věci, které jsou ve vozidle uložené. Výhody havarijního pojištění stále mnoho lidí podceňuje a s rostoucím počtem nových aut na našich silnicích. Kromě nižší peněžní ztráty při nehodě se havarijní pojištění vztahuje na poškození vozidla vandaly, zvířetem, při jeho odcizení či poškození přírodními živly. V takových chvílích je vám pouze povinné ručení k ničemu.

Pojištění GAP a připojištění

Různé typy připojištění (nejčastější je na ochranu předního skla) nabízí většina pojišťoven a lze ho přiobjednat k povinnému ručení, ale i k havarijnímu pojištění.

Pojištění GAP je celkem novinkou a týká se pouze nových vozů. Auto je pojištěné proti ztrátě své hodnoty, to znamená, že se pojišťovna zaručuje platit škody do výše kupní ceny automobilu. Auto často ztrácí až polovinu své hodnoty již při výjezdu ze autosalonu a tímto je proti velké finanční ztrátě chráněné.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: