14.10.2019
Kategorie: Zdraví

Znáte pozitivní účinky makadamových ořechů na vaše zdraví?

Makadamové ořechy patří sice k těm dražším, ovšem jejich jemná chuť za to určitě stojí. Makademie, strom na kterých ořechy rostou, dorůstá až do 12 metrů. Ačkoliv mezi největší pěstitele ořechů patří Austrálie, nejvíce ceněné jsou makadamové ořechy z Kuby, pro svou velmi jemnou chuť. Stromy plodící makadamové ořechy rostou na mnoha místech, ovšem ze sedmi druhů jsou jedlé pouze dva. Macadamia integrifolia, která produkuje ořechy s hladkou skořápkou a Macadamia tetraphylla, která produkuje ořechy s hrubou skořápkou.

Co vše ořechy obsahují?

Ačkoliv jsou ořechy z 80% tvořeny tukem, svým složením napomáhají ostatní tuky spalovat, proto jsou vhodné také při redukci. Ve zbylých 20% obsahují ořechy mnoho prospěšných látek. Sportovci a fyzicky pracující ocení bílkoviny a „zdravé“ sacharidy, které ořechy obsahují.

Kromě toho je součástí ořechů vitamin A, železo, thiamin, niacin a foláty. V nepatrném množství je v ořeších obsažen zinek, měď, vápník, fosfor, draslík a selen. Pro zdraví důležité antioxidanty – polyfenoly, aminokyseliny, flavony a selen v makadamových ořeších také nechybí.

Zdravotní přínosy makadamových ořechů

  • Díky svému složení a naprosté absence cholesterolu ořechy „čistí“ tepny, což zabraňuje srdečním onemocněním.
  • Antioxidanty ničí v těle volné radikály, což celkově zvyšuje imunitní systém. Antioxidanty také chrání tělo před některými druhy rakoviny.
  • Makadamové ořechy jsou velkými pomocníky při hubnutí. Enzymy obsažené v ořeších potlačují chuť k jídlu, zrychlují metabolismus a snižují ukládání tuků.
  • Fosfor a Omega 3 jsou důležité pro zdraví vašich kostí a zubů. Pomáhají je udržet silné, i když stárnete.
  • Měď podporuje činnost mozku. Pokud vám to zrovna nemyslí, už víte, co si v obchodě koupit.
  • Hořčík napomáhá správné funkci svalů a nervů. Pokud vás trápí časté křeče, mohou vám makadamové ořechy pomoci.
  • Olej z makadamových ořechů je bohatý na kyselinu olejovou, která hraje důležitou roli při snižování zánětu a zlepšování paměti. Pomáhá také snižovat příznaky astmatu.
Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: