13.2.2019
Kategorie: Auto-moto

Zjistěte, jaké pneu potřebuje vaše SUV

SUVéčka vyjíždí z výroby s univerzálním obutím „all terrain“, na kterém se sice dá jezdit celoročně, ale neporadí si s náročnějšími klimatickými podmínkami ani s terény. Pokud chcete využít potenciál SUV naplno, sáhněte po specializovaných pneu na léto i na zimu.

Jaké pneu pro SUV zvolit?

SUV, sportovně užitkové vozy, s pohonem všech 4 kol, jsou na půli cesty mezi městskými a terénními auty, což je předurčuje k různorodému využití. Proto vybírejte SUV pneu podle toho, kde se budete nejčastěji pohybovat

  • Do města. Univerzální celoroční obutí A/T se vyplatí těm, kteří do terénu vyráží opravdu zřídka a převážně jezdí po městě, kde je o silnice i v zimě dobře postaráno.
  • V zimě v létě do terénu. Pokud vyrážíte do terénu pravidelně, vyplatí se vám pořízení offroadových zimních a letních pneu, které si poradí s kamenitou lesní cestou i s rozbahněnou polňačkou.
  • Na silnice mimo město. Jestli offroadovým terénům neholdujete, ale jezdíte po dálnici a mimo město, kde vás v zimě mohou zastihnout všemožné rozmary počasí, pořiďte si vedle univerzálního obutí ještě sadu spolehlivých zimních pneu.

Rozdíly mezi specializovanou SUV a univerzální pneu

Pneu, která se bude pohybovat převážně na silnici, bude vypadat jinak než model určený do terénu. Proto se pneu pro vozy 4×4 dělí podle odolnosti a specializace na převažující druh povrchu, po němž budou jezdit. Obutí s terénním dezénem sice zvládne náročné podmínky, ale na vozovce se bude chovat hůř, bude mít vysoký valivý odpor, rychle se opotřebuje a zvýší spotřebu vozu. Proto se před výběrem zamyslete, po jakém povrchu budete nejčastěji jezdit.

  • EXT (extreme terrain) značí offroad pneu do těžkého terénu. Na jedničku zvládnou jízdu po kamenech, v bahně, písku i v hlubokém sněhu. Co naopak nezvládají moc dobře, je jízda na silnici.
  • Pod zkratkou M/T (mud terrain) se skrývají poloterénní pneumatiky, které patří do středně těžkého terénu. Podají vynikající výkon na štěrku i v hlubokém sněhu.
  • Pneu s označením A/T (all terrains) jsou kompromisním, ale univerzálním řešením do všech podmínek. Poradí si s jízdou na silnici ale i v lehkém terénu.
  • Polosilniční pneu H/T (highway terrain) jsou určeny převážně na silniční provoz, ale v případě potřeby vás podrží i na polních cestách.

Jak se liší pneu pro osobní vozy a SUV

Obutí určené pro těžká SUV jsou mnohem bytelnější, mají vyšší hmotnostní index, výraznější dezén, tužší bočnice a celkově odolnější konstrukci, než běžné pneu pro osobní vozy. Standardní pneu odpovídajících rozměrů se na SUV sice dají nasadit, ale nedovolí vám plně využít potenciál vozu.

U silných vozů vsázejte na pneumatiky od ověřených značek, jako je Continental, GoodYear či Michelin. Prémiové obutí nejenže vás podrží v náročných podmínkách, ale pomůže vám i snížit náklady za pohonné hmoty.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: