1.5.2017
Kategorie: Bydlení, Exteriér

Jak po zimě zprovoznit chatu či chalupu?

Zima nám dává pomalu sbohem a vy se po dlouhé době chystáte zase na chalupu, chatu, kterou jste předtím zazimovali a po dobu zimních měsíců ji nenavštívili. Teď se těšíte, ale zároveň víte, že to bude návštěva pracovní a během víkendu či dalších dní se jen tak nezastavíte. Chalupu totiž budete muset zprovoznit, zjistit případné škody, opravit je, ale je to nutnost, aby se vám pak v nadcházejících měsících na chalupě krásně relaxovalo.

Vyberte počasí a větrejte

Pokud se chystáte na chalupu, chatu a hodláte ji odzimovat, vyberte si pro to slunný, teplý víkend. Jednak vás sluníčko bude nabíjet a popohánět k činnosti a pak se bude větrat. Je to vlastně to první, co při příjezdu a nezbytné prvotní kontrole, zda náhodou náš objekt nenavštívili nezvaní hosté, uděláte. Otevřete všude okna dokořán, aby postupně zmizela zatuchlina z uzavřeného prostoru a pustíte se do další práce. Přesvědčte se, zda vám funguje elektřina a teče voda, zda je v pořádku čerpadlo.

Zatopte a zjistěte škody

Hned v dalším kroku byste měli zatopit v kamnech či krbu, jednak zjistíte, jak vám po zimě táhne komín a potom je nutné, aby všechny prostory začaly vysychat od vlhkosti. Kamna naplňte pouze novinami, které vzplanou prudkým ohněm a ten lépe protáhne komín.

Rovněž byste měli zjistit, jaké škody, pokud jsou, byly na objektu přes zimu napáchány. Zkontrolujte okna, dveře, stěny, kouty (kvůli vlhkosti a plísni), střechu a okapy. Prohlédněte také dřevěné konstrukce, obklady, podkroví, zda nebyly napadeny houbou, rovněž se přesvědčte, zda se vám „doma“ neusadily myši atd.

Objekt je potřeba vysmýčit

Po kontrole můžete přistoupit k případným opravám, které nesnesou odklad, a hlavně k úklidu. Je nutné vysmýčit celou chatu či chalupu, to znamená vynesete přikrývky, polštáře ven, vyklepete matrace, koberce, odstraníte pavučiny, vyperete veškeré textilie, které zde máte, vydezinfikujete kuchyni, lednici, koupelnu, wc atd., atd.

Než vyrazíte…

Než se ale na vaši oblíbenou chaloupku vydáte, promyslete si, co je třeba vzít napoprvé s sebou. Máme na mysli především úklidové a dezinfekční prostředky, které budete určitě potřebovat, zrovna tak jako hadry na uklízení, gumové rukavice, pytle na odpadky, prostředky na čištění odpadů atd.

Teprve až se po chalupě porozhlédnete zjistíte, co dál budete potřebovat, a co je nutné dokoupit, ale pro první víkend výše popsané postačí.
Také si nezapomeňte přivézt cennější věci, které jste si na zimu vzali s sebou domů, např. televizi.

A to hlavní na závěr: Přitom všem balení a radostném očekávání si hlavně strčte do kapsy klíče od objektu, ať nejedete zbytečně…

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: