28.5.2018
Kategorie: Bydlení, Domácnost

Jak na ZEN styl v bydlení?

Zen styl bydlení má za úkol vytvořit v bydlení harmonii a tím umožnit lepší soustředění na činnosti, které vykonáváme. Úprava bydlení v ZEN stylu patří mezi nejstarší způsoby vytváření interiéru. Tento styl je také někdy označován jako učení či filozofie a jeho praktikováním si udržujete klidnou, čistou a otevřenou mysl.

Co tvoří základ ZEN stylu

Základem pro tento styl bydlení je čistý a harmonický interiér. Barevnou paletu je potřeba zaměřit na klidné a tiché barvy – odstíny neutrální a přírodní, připomínající barvy vody a země, převládají barvy černá a bílá, které mohou doplňovat přírodní odstíny (hnědá, okrová, šedomodrá, cihlově červená).

Nepoužívejte drobné dekorace, které vytvářejí nepořádek, používejte jednoduchý nábytek, soustřeďte se na kvalitu, nikoli kvantitu. Pro zařizování interiéru je vhodné používat přírodní materiály – dřevo, kámen, bambus nebo korek.

Propojení interiéru a exteriéru

Jednou z podmínek pro bydlení v ZEN stylu je dostatek světla, to poskytnou velká okna, prosklené stěny či terasové dveře.

Vnitřní prostory by měly být co nejvíce propojeny, nikoli rozděleny na menší místnosti. Pokud máte terasu či zahradu, jejich úprava by měla korespondovat s úpravou interiéru. Důležitou roli hraje vzájemná harmonie.

Další možností propojení je dostatek zeleně v interiéru. Ta by však neměla být náročná na péči. Ideálními rostlinami jsou bambus, bonsaje či další nekvetoucí rostliny, které se pěstují v jednoduchých květináčích.

ZEN dekoru neladí elektronika, ta by měla být uzavírána do nějakého druhu nábytkového prvku. Stejné je to s kabely a dráty.

Nábytek a doplňky

Při výběru nábytku je potřeba dbát na kvalitu a přírodní materiály, ty dodají pocit tepla a relaxace. Ideální je masivní dřevo, dýha či bambus. Pokud chcete prostor oddělit, využijte k tomu papírové posuvné stěny či paravany.

Pro svítidla volte papírová nebo látková stínítka.

Mezi typické doplňky patří zelené rostliny, svíčky, bytový textil ze lnu, bavlny a vlny.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: