8.5.2017
Kategorie: Cestování

Jak vybrat vhodnou cestovní kancelář?

Při výběru dovolené by se člověk neměl soustředit pouze na volbu vhodné destinace, ale také na cestovní kancelář, která příslušný zájezd nabízí. Je dobré si nejprve zjistit základní informace o cestovních kancelářích a agenturách, a dále o jejich podmínkách, povinnostech případně recenzích a zkušenostech přátel či známých.

Jaký je rozdíl mezi kanceláří a agenturou?

Cestovní kancelář zájezd nabízí, prodává i organizuje. Naproti tomu cestovní agentura působí na trhu pouze jako prodejce zájezdu a od cestovní kanceláře inkasuje za prodej smluvenou provizi. Někdy bývá vhodnější vybírat zájezd u agentury, jelikož má komplexnější nabídku díky tomu, že obvykle prodává zájezdy od několika cestovních kanceláří. Negativní stránkou ale je, že agentura je pouze zprostředkovatelem a často ani nezná danou destinaci.

Co je dobré zjistit o cestovní kanceláři

Určitě se vyplácí zaměřovat se na renomované cestovní kanceláře, které jsou zárukou spolehlivosti a kvality služeb. Také lze o nich zjistit daleko více názorů a referencí od jiných klientů. Hodně informací získáte na webových stránkách o cestování.

Dalším parametrem je pojištění proti úpadku. Vůbec není od věci nechat si při jednání s cestovkou předložit certifikát o pojištění proti úpadku, ze kterého vyčtete u jaké pojišťovny a do kdy je cestovka pojištěna. Tento údaj si následně můžete ověřit na internetových stránkách příslušné pojišťovny. Takto se ubezpečíte, že daná cestovka opravdu figuruje v platném seznamu pojišťovny. Budete tak mít klid a jistotu, že v případě úpadku cestovky, kdy vy budete zrovna na zájezdu, vám pojišťovna zajistí služby spojené s návratem. Pokud by se zájezd vůbec nerealizoval, obdržíte od pojišťovny finanční náhradu.

Další parametry

Jednotlivé cestovky se liší svým přístupem k organizaci zájezdů a vedení průvodců, což je podstatné především u méně obvyklých destinací. Při porovnávání cen zájezdů především do méně obvyklých destinací, je třeba zjistit, zda cena zahrnuje kompletní dopravu. Dalšími významnými položkami je ubytování, podle něhož budete cestovat buď nalehko, nebo povezete spacák a karimatku. Také se vyplatí zjistit, jak je to s průvodcem. Cestovka se může chlubit jeho zkušenostmi, což si můžete ověřit na googlu. Dobrý průvodce se bude někde prezentovat, takže můžete zjistit, jak on sám vnímá vaši cílovou destinaci a nebudete odkázáni pouze na reklamu cestovní kanceláře.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: