21.8.2017
Kategorie: Bydlení, Domácnost

Jak vybírat osvětlení do bytu?

Vybrat to správné světlo do každé místnosti může být někdy nelehký úkol. Čím se při jeho výběru řídit a jaký typ světla je vhodný do jednotlivých místností? Přinášíme vám několik tipů.

Obývací pokoj

Tato místnost bývá většinou nejreprezentativnějším místem celého bytu či domu. Proto si také zaslouží kvalitní osvětlení, které doladí atmosféru a dodá místu útulnost a pohodu. Nesmíme však zapomenout ani na funkčnost osvětlení.

Již dávno není pravidlem, že lustr je jediným a centrálním osvětlením celé místnosti. Je vhodné zvolit několik různých druhů svítidel, která vám umožní přizpůsobit osvětlení aktuálním potřebám. Také z estetického hlediska je zajímavější. Centrální osvětlení doplňte světly vedlejšími (stojací či závěsné lampičky, podsvícená světla).

Ložnice

Toto je místo určené pro odpočinek a relaxaci. Podle toho volíme i typ osvětlení. Mělo by navozovat uklidňující atmosféru a pohodlný a ničím nerušený spánek. Pokud máte klasický lustr, světlo v něm by nemělo být ostré a příliš intenzivní. Ideální jsou mléčné žárovky nebo svítidla s teplejším odstínem. Zapomínat bychom neměli ani na lampičku nad postel či na noční stolek.

Dětský pokoj

Tato místnost bývá nejvíce obývána a děti v ní tráví většinu volného času – ve dne si zde hrají nebo se učí, v noci zde spí. Všem těmto činnostem by mělo být uzpůsobeno i osvětlení. A tady nejde zdaleka jen o jeho funkčnost. Mělo by navozovat příjemnou atmosféru plnou zábavy a bezpečí. Centrální osvětlení doplní lampička na psací stůl a zapomenout nesmíme ani na lampičku „usínací“, která bude umístěna nad postelí a bude mít určitě nějaký zajímavý tvar.

Kuchyně

Bývá tradičně spojena s jídelním koutem a podle toho volíme, nejlépe dva, druhy osvětlení. Nesmíme zapomenout ani na světlo u kuchyňské linky či nad sporákem.

Koupelna

Ve většině případů tato místnost nemá okna, proto je výběr kvalitního osvětlení pro tuto místnost zásadní otázkou. Nejvhodnější variantou zpravidla bývá kombinace stropního svítidla a osvětlení zrcadla. Také je potřeba dbát specifických bezpečnostních opatření, neboť je to místnost, kde bývá velice často vlhko a pára.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: