24.2.2018
Kategorie: Bydlení, Domácnost

Vůně domova: jak si z bytu udělat voňavé hnízdečko?

Každý domov je typický svojí vůní. Určitě to znáte, že když přijdete na návštěvu k dobré kamarádce nebo k rodině, ucítíte vůni, která charakterizuje danou osobu. Provoňte i vy svůj domov osobitou vůní, která vám bude příjemná a pro ostatní nezapomenutelná.

Příjemná vůně má velký vliv na celkovou atmosféru a pohodu domova. Navíc, pokud vychováváte děti, budou to ony, které si ji ponesou v paměti celý život a vždy, když se vrátí domů, vytanou jim na mysli všechny vzpomínky, které se s domovem pojí. Přečtěte si, jak si vůni vyrobit sami nebo jaké vychytávky nabízejí obchodníci.

Co hledat v obchodech

Na pultech nejrůznějších obchodů s dekorativními předměty narazíte na vonné svíčky, které nabízí celou plejádu vůní od čokoládových, vanilkových, ovocných až po svěží citronové vůně. Nevybírejte očima a k svíčce přičichněte, protože jen tak poznáte, zda vás vybraná vůně nebude dráždit. Pokud se rozhodnete pro koupi malý čajových svíček, vždy jich v bytě zapalte o něco více, abyste dosáhli kýženého výsledku.

Připravte se na to, že ne všechny svíčky po zapálení voní (a to i přes to, že v tuhém stavu voní opravdu krásně). Abyste se vyhnuli zklamání, vyberte si spíše aroma lampu s éterickým olejem. Do nádobky na odpařování nalijte vodu a přidejte několik kapek vonného oleje. Voda se za pomocí zapálené svíčky bude odpařovat do vzduchu a zaručí vám opravdové osvěžení vzduchu. Aroma lampy se nejčastěji používají v zimně, a proto je vhodné volit vůni jehličí. Použít můžete také vůni eukalyptu, který kromě toho, že krásně voní, uvolňuje ucpané nosní dutiny.

Pokud doma nechcete rozdělávat oheň, můžete využít dřevěných tyčinek namočených v lahvičce s voňavou tekutinou. Vůně po tyčinkách šplhá nahoru a uvolňuje se do okolí. Jedná se o tzv. tyčinkové difuzéry.

Vůně domova s originálním rukopisem

Vůni vašemu domovu dodají nejen éterické oleje, ale také čistota. Vybírejte si proto takové prostředky, které kromě toho, že báječně čistí, také příjemně voní. Diava Multifunkční nejen, že hezky voní, ale také ji můžete využít na údržbu nejrůznějšího materiálu: dřeva, skla, kovu i elektroniky. O voňavou podlahu se postará pár kapek vašeho oblíbeného parfému, který se přidává do vody společně s čisticím prostředkem na údržbu podlah.

Jednoduchou metodou, jak osvěžit vzduch v místnosti jsou také zvlhčovače vzduchu na radiátorech. Jedná se o keramickou nádobu zavěšenou na radiátoru. Tu naplňte vodou a přidejte pár kapek vaší oblíbené aviváže. Až začnete topit, odpařující se voda krásně provoní váš pokoj.

Kromě voňavých čisticích prostředků vám s vůní pohodové atmosféry pomůže i pár receptů, díky kterým si byt provoníte i bez chemie. Postačí vám k tomu aromatické bylinky a koření. Velmi účinnou metodou je nechat na plotně vařit skořici. Do vody můžete přidat další koření jako třeba anýz nebo badyán. Vodu přiveďte k varu a nechte vařit několik minut. Poté se vám vůně rozline do celého bytu či pokoje.

Velmi účinné jsou také potpourri. Jedná se o nasušené rostliny a byliny, které vydávají vůni. Potpourri jsou skvělou dekorací do bytu, můžete je rozmístit na skleněné nebo dřevěné talíře do různých částí bytu či domu.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: