4.11.2019
Kategorie: Bydlení, Domácnost

Víte, které pokojové rostliny jsou jedovaté?

Pokojové rostliny nechybí ve většině domácností a ačkoliv vše v interiéru podléhá módním trendům, u pokojových rostlin se mění pouze květináče či nádoby ve kterých se pokojové rostliny pěstují. Pokojová květina celou místnost prosvítí a oživí, ovšem ani s květinami v interiéru to nepřehánějte. Velké množství pokojových květin působí „přeplácaně“. Kromě estetické stránky vám pokojové květiny dodají pročistí vzduch v místnosti, pohlcují kysličník uhličitý a produkují kyslík. Ovšem některé oblíbené pokojové jsou jedovaté, proto se dobře rozmyslete než si domů nějakou pořídíte, především pokud máte malé děti či domácí mazlíčky.

Vánoční hvězda

Stůl bez vánoční hvězdy si mnoho lidí nedovede představit. Tato krásná květina je jedním ze symbolů Vánoc, ovšem zelená dokáže být téměř po celý rok. Bílá lepkavá šťáva, která se vyskytuje ve stoncích způsobuje alergické reakce na pokožce, po jejím požití se dostaví ošklivé střevní potíže a zásah do oka může být dočasně oslepující.

Užovník

Užovníků je několik typů, v českých domácnostech se nejčastěji vyskytuje užovník dvojbarevný, který se vyznačuje krásnými listy. Užovník je však celý jedovatý. Obsahuje šťavelan a toxiny, které dráždí kůži a sliznici, což způsobuje otoky jazyka a hrdla a tím komplikuje dýchání.

Difenbachie

Difenbachie je jednou z nejoblíbenějších pokojových květin u nás, zejména pro svou nenáročnost a hezký vzhled. Ovšem již pouhý dotek vám může ublížit. Krystaly šťavelu vápenatého dráždí kůži, způsobují svědění a puchýře, pokud se dostane do očí, způsobuje zánět rohovky.

Filodendron

Ačkoliv existuje velké množství filodendronů, v českých domácnostech se nejčastěji objevuje filodendron úhledný, filodendron nádherný a druh bipinnatifolium. Všechny tyto typy filodendronu obsahují šťavel vápenatý, který dráždí sliznici. Nebezpečný je zejména pro malé děti.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: