5.8.2019
Kategorie: Zdraví

Víte, jak šetrně ošetřit spálenou pokožku nejen od slunce?

Ačkoliv teplé sluneční paprsky po zimě téměř všichni netrpělivě vyhlíží, přes veškerá varování odborníků, stále mnoho lidí podceňuje ochranu pokožky před slunečním zářením. Slunce nás nabíjí pozitivní energií, potřebujeme ho k tvorbě vitamínu D, ovšem slunce je také karcinogenní, proto je prevence v tomto ohledu velice důležitá, zejména u malých dětí, které mají pokožku ke spálení mnohem náchylnější. Pokud se přece jen nedopatřením spálíte, existuje pár triků, jak spálené kůži ulevit.

Přípravky z drogerie nebo lékárny

V drogeriích a lékárnách zakoupíte nejen přípravky na opalování, ale také po opalování. Tělová mléka a krémy pomáhají s regenerací pokožky. Přípravky, které obsahují panthenol (lze také zakoupit samostatně) sníží bolest a spálenou pokožku příjemně zchladí.

Mléko a mléčné výrobky

Mléčné výrobky dokáží zchladit cokoliv. Pokud jste opalování na slunci přehnali, nalijte mléko (až dva litry) do vlažné vody a alespoň na 15 minut se do ní ponořte. Do koupele můžete přidat med nebo olivový olej. Spálená místa pomazejte tvarohem nebo bílým jogurtem.

Náš tip: Pokud si spálíte ústa příliš ostrým jídlem, napijte se mléka nebo si připravte mléčný koktejl. Úleva se dostaví téměř okamžitě.

Výživné oleje

Spálená pokožka je silně dehydrovaná, proto je třeba jí dodat vláhu. Po osvěžují sprše nebo koupeli ve vlažné vodě natřete nejen spálená místa kokosovým olejem nebo bambuckým či kakaovým máslem. Mandlový olej pomáhá k regeneraci buněk a zklidní podrážděnou kůži. Ideální je také rakytníkový olej, který urychluje hojení spálení kůže a vyživuje pokožku důležitými vitamíny a antioxidanty.

Aloe Vera

Aloe Vera je známé svými léčivými účinky a spálená kůže není výjimkou. Aloe Vera vám popálenou kůži navíc okamžitě zchladí, což je příjemná úleva.

Odvary z černého a zeleného čaje

Černý a zelený čaj mají zklidňující účinky nejen na mysl, ale i pokožku. Přikládejte vychladlý odvar na popálená místa. Čaj urychlí jejich hojení. Pokud se objeví puchýře, přiložte na ně uvařený a vychladlý čajový sáček.

Když je vaše spálená od slunce, po další dny se slunci vyhýbejte a držte ve stínu. Hodně pijte a noste vzdušné bavlněné oblečení, ať nemáte celé léto zkažené ošklivým zánětem, který z popálenin může vzniknout.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: