30.12.2019
Kategorie: Lifestyle

Víte, jak se zbavit zlozvyků? My vám poradíme!

Většina lidí má nějaký zlozvyk. Některé nejsou pro život nijak obtěžující, s jinými však bojujeme a chceme se jich zbavit. Často však marně. Kousání nehtů, kouření, sladkosti každý den a nově také neustálé kontrolování mobilního telefonu. Někteří lidé mají pevnou vůli a umí si říct „dost“ a ze dne na den se svého zlozvyku zbavit, když už příliš zasahuje do života jim samotným nebo jejich okolí. Ovšem ne každý patří mezi šťastlivce, kteří mají tak pevnou vůli a se svým zlozvykem marně bojují.

Proč mají lidé zlozvyky?

Jakmile svému zvyku propadnete, je těžké se ho zbavit. Je zřejmé, proč je těžké se zbavit návyku na nikotin, ovšem stejně těžké, je zbavit se zdánlivě nevinných návyků. Jak je to možné? Jednoduše řečeno, zvyky se opakují. Pokud mají lidé nastavený určitý model chování a stane se pro ně automatickým a obvyklým, je to proto, že opakování vytvořilo novou nervovou cestu, díky níž je dokončení tohoto chování účinným a někdy i nevědomým procesem.

Samozřejmě, často existují odměny, které lze získat ze zvyku. Pokud jste nějakým způsobem odměněni za toto chování, jste více ochotni toto chování znovu dokončit. Například ten zásah nikotinu, který zaplaví vaše receptory, když kouříte, nebo jak je vám skvělé po cukru. Pokud se cítíte dobře, pravděpodobně to uděláte znovu, dokud se to nestane zlozvykem.

Jak můžete změnit své zakořeněné návyky?

Prvním krokem je vaše rozhodnutí. Chování můžete opravdu změnit, pouze pokud se rozhodnete, že opravdu chcete, takže musíte být k sobě upřímní a zjistit, proč je tato věc něco, co byste neměli dělat. Jakmile budete odhodláni, můžete si stanovit realistický cíl a posílit své sebevědomí, že ho ve skutečnosti můžete splnit.

Jakmile zjistíte, co podporuje vaše návyky, můžete přejít k jejich změnám tím, že najdete náhradní chování, které dokáže uspokojit tuto potřebu produktivnějším a neškodným způsobem.

A konečně, měli byste si vytvořit nový pozitivní zvyk, který zaujme jeho místo. Například, pokud jste kuřák, můžete žvýkat žvýkačku nebo provádět některá dechová cvičení nebo jít na procházku, kdykoli budete cítit nutkání kouřit. Chcete se dívat na Facebook spíše než na práci? Udělejte se sebou dohodu, musíte nejprve dokončit jeden jednoduchý úkol. Rád se díváte na televizi při jídle čokolády? Rozhodněte se, že budete mít v domě pouze ovoce.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: