23.12.2019
Kategorie: Zdraví

Víte, jak se starat o své duševní zdraví?

Hektická doba, více stresových situací, větší pracovní nároky – to vše přivádí stále více lidí do ordinací psychologů a terapeutů. Spoustu lidí se stará o své fyzické zdraví a zdravý životní styl je na vzestupu, ovšem své psychické zdraví mnoho lidí zanedbává a nevěnuje mu téměř žádnou pozornost, což se také hodně lidem po čase vymstí.

Vztek vše odhalí

„Zvládají to jiní, zvládnu to taky.“ říká si mnoho lidí, když bezmocně večer brečí do polštáře. Hranice, kdy jste psychicky stále v pohodě a máte jen špatný den a kdy už je toho vážně na vás moc, je někdy velice tenká. Navzdory tomu je užitečné zvážit všechny pocity, myšlenky a chování ve vztahu ke kulturním normám a dalším měřítkům.

Řízení hněvu je často klíčovým aspektem duševního zdraví. Při přiměřeném vyjádření může být hněv zdravý. Ve skutečnosti hněv sám o sobě není problém – ale to, jak se s tím vypořádáte. Zvažte, zda byste mohli těžit z nových způsobů, jak zvládat hněv.

Duševní zdraví také zahrnuje otázky, jako je sebevědomí, vztahy a odolnost. Pokud bojujete se sebevědomím, popíráním nebo jinými problémy s duševním zdravím, nezapomeňte, že je k dispozici pomoc a nestyďte se ji využít.

Zapojte se do věcí, které vám dělají radost

Od kopání do míče, po výuku umění, každý má aktivity, které si užívá. Možná, že vás nabitý program nebo stárnoucí tělo dostalo donutilo si myslet, že byste měli skončit. Bez ohledu na důvod, proč jste přestali, zkuste tyto zábavné aktivity znovu. Spojení s tím, co máte rádi, je jednoduchý způsob, jak zvýšit vaši radost.

Vytvořte si svůj svět

Určitě se vám někdy stalo, že jste byli do něčeho tak „zažraní“, že jste nevnímali své okolí. Věnujte se takovým aktivitám – čtení, poslech hudby, vyrábění čehokoliv.

Vyhledávejte novinky ve svém okolí

Váš mozek přitahuje věci, které jsou nové. Věnujete pozornost něčemu novému, zaměřujte se na současný okamžik, který může posílit pocity štěstí. Zapojte svůj mozek tím, že najdete něco nového. Nemusíte chodit skákat bungee z Eiffelovy věže. Začněte něčím malým, jako je ležet v trávě a dívat se na mraky. Přestože mraky a tráva nejsou nové, každý mrak je jiný, kdy jste to naposledy udělali?

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům:
Štítky:, ,