25.3.2020
Kategorie: Bydlení, PR

Venkovní, nebo vnitřní žaluzie – které vybrat a proč?

Venkovní žaluzie jsou dnešní standard. Hlavní úkol plní na jedničku, stíní slunci. Na stejném principu ale fungují i venkovní žaluzie, které ještě k tomu brání ohřívání domu. Navíc je nemusíme ovládat mechanicky, stačí nám k tomu jedno tlačítko. Která varianta je tedy vhodnější?

Teplo je podstatnější než světlo

Obrovskou výhodou venkovních žaluzií je schopnost odrážet sluneční paprsky dříve, než se dostanou do místnosti a ohřejí interiér. To většina vnitřních žaluzií není schopna zvládnout. První plus tedy mají žaluzie venkovní.

Vnitřní stínění sice funguje, ale teplem, které proniká do domu, se žaluzie samy zahřívají a tím oteplují i interiér. Na druhou stranu jsou výrazně levnější a nenarušují vizuální stránku domu. Dají se vyrobit i v poměrně malých velikostech, proto se hodí do technických místností, jako je toaleta, koupelna či prádelna. Zde navíc vyšší teplota nevadí tolik, jako v ložnici.

Technické provedení je důležité

Levnější vnitřní žaluzie mají nižší životnost, a to především díky plastovým komponentům, jako jsou řetízky, ovládací tyče nebo kryty. Kvalitnější modely vydrží i deset let, levnější se mohou začít rozpadat po uplynutí záruční lhůty.

Pevnější konstrukce z hliníku a nerezu zvyšují životnost venkovních žaluzií na desítky let, díky použitým materiálům za ně ale zaplatíte mnohem více peněz.

Kam se hodí které?

Díky pevnosti a kvalitě se venkovní provedení hodí k zastínění hlavních oken rodinného domu, zimních zahrad i velkých prosklených ploch. Použít je ale nemůžete například na střešní okna nebo prosklenou fasádu, kde je není možné správně uchytit.

Variabilita vnitřních žaluzií naopak umožňuje dát je všude tam, kde by mohly být potřeba. Využijete je i v nájemním bydlení, do kterého nechcete příliš investovat.

Spojte výhody v jedno

Rodinný dům má spoustu oken, nemusíte se proto rozhodovat nad jednou nebo druhou variantou. Na menší plastová okna využijete vnitřní, na ty větší zase venkovní žaluzie. Ty navíc můžete ovládat pomocí aplikace chytré domácnosti i na dálku.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: