21. listopadu 2017
Kategorie: Bydlení, Domácnost

O Vánoce v teple se postarají krbová kamna! Jak je připravit na sezonu?

Vánoce jsou svátky pohody, klidu a míru. Přesto, že sníh za okny je spíše výjimkou, o teploty klesající k nule nouze není. Užijte si pravou vánoční pohodu, ke které patří teplo z krbových kamen a plápolající oheň, který je ke sledování lepší než televize.

Abyste dosáhli dobré výhřevnosti a mohli se kochat krásným plamenem, měli byste se o kamna správně pečovat. Nejdůležitější je používání správného dřeva, ale také údržba skleněných dvířek. Přečtěte si, jak správně o krbová kamna pečovat.

Palivo, to je základ

Divíte se, že skleněná dvířka čistíte až příliš často? Hlavní příčinou bude zřejmě nedostatečně vysušené dřevo, které se často nabízí jako levnější varianta pořádně vysušených druhů. Ideální vlhkost dřeva by se měla pohybovat kolem 20 %. Čerstvé dřevo obsahuje zhruba 50 % vlhkosti a mělo by vysychat nejméně 2 roky na chráněném, ale větraném místě.  Za usazování sazí při topení může také nedostatečná teplota v krbu.

Náš tip: Vysušení dřeva urychlíte tím, že jej naštípete na menší polena.

Jakým dřevem přikládat?

  • Tvrdé dřevo: bukové, dubové, habrové.
  • Dřevo z ovocných stromů hoří déle než ostatní a má mnohem větší výhřevnost.
  • Měkké dřevo se hodí především na zátop, protože hoří kratší dobu. Mezi něj se řadí: bříza, kaštan, lípa, akát, topol.

Jakým dřevem nepřikládat?

  • Dřevo z jehličnanů: hoří rychle a má nízkou výhřevnost, jeho nevýhodou je pryskyřice, která vystřeluje uhlíky a ucpává komín.
  • Pro vytápění nepoužívejte kromě mokrého dřeva také dřevo chemicky ošetřené (nejčastěji se jedná o lakované nebo mořené dřevo), nevhodná je také dřevotříska.
  • Při spalování těchto dřevin si zanášíte komín, a navíc se do vzduchu uvolňují nebezpečné látky, které vdechujete.
  • Tato paliva snižují životnost kamen.

Jak udržovat krbová kamna?

Údržba krbových kamen se odvíjí od toho, jak často se používají. Obecně však stačí, když je budete čistit jednou za 3 až 4 dny. Nezapomeňte, že kamna se čistí vždy, až jsou studená. Předejdete tak nepříjemný popáleninám.

Nejdůležitější a nejpracnější je vybírání popela. Pokud popel vymetáte, dost si tím zaneřádíte místnost, protože ho rozvíříte následně budete muset utřít z nejblíže stojících předmětů. Ideálním pomocníkem vám může být vysavač popela, který můžete napojit na obyčejný vysavač. Druhou variantou je vysavač popela se samostatným motorem, který popel sbírá do plechové nádoby, ze které ho snadno vysypete do popelnice.

Náš tip: Okolí krbových kamen a podlahu pod nimi si nechte obložit kachlemi nebo jiným žáruvzdorným materiálem, který se snadno udržuje.

Pravidelně se starejte také o sklo dvířek. To nejlépe očistíte Fixinelou perfekt, kterou nastříkáte na znečištěné místo, rovnoměrně rozetřete a necháte 20 minut působit, poté sklo omyjete vodou. Na udržování skla nikdy nepoužívejte prostředky na pískové bázi, které by sklo mohly poškodit. Pokud se vám dvířka zanáší až příliš často, je docela dobře možné, že je ve spalovací komoře příliš nízká teplota, nebo neefektivně používáte vzduchové ventily.

Povrch krbových kamen

Vaši péči byste měli věnovat také povrchu krbových kamen, která budou nejčastěji zaprášená. V takovém momentě vám pomůže vysavač, který vás přebytečného prachu zbaví. Povrch se zásadně čistí až při úplném vychladnutí. Na omývání vám postačí teplá voda se saponátem na nádobí nebo mýdlem.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: