24.6.2019
Kategorie: Finance

V čem vám pomůže refinancování?

Koupit dům nebo byt za hotové peníze je pro většinu Čechů naprosto nereálné, proto mnoho z nich využívá možnosti, jak žít ve „vlastním“ pomocí hypotéky. Hypoteční úvěry poskytuje většina bank, ovšem podmínky má každá zcela jiné, které se v průběhu času mohou všelijak měnit. Když uzavíráte hypoteční smlouvu, jistě se ujistíte, že je to pro vás smlouva výhodná. Ovšem po čase zjistíte, že jiné banky nabízí výhodnější podmínky a vy se rozhodnete přejít – tedy přefinancovat svou hypotéku. Nejčastěji se tak děje před ukončením fixace úrokové sazby.

Co je fixace úrokové sazby?

Fixace úrokové sazby na vaší hypotéce zajistí, že se její částka po celou dobu nijak nemění. Fixace se nejčastěji provádí na pětileté a tříleté období, malé procento lidí využívá fixace na jeden rok nebo variabilní, kdy je výše úrokové sazby upravována každý měsíc. Když fixace úrokové sazby končí, vyplatí se vyhledat svého finančního poradce, který vám zjistí, zda se vaší hypotéku vyplatí refinancovat a vyhledá banku, která vám na vaší hypotéku nabídne mnohem lepší podmínky. Výjimečně se může jednat i o nebankovní sektory.

Co získáte refinancováním?

Refinancování znamená, že svou hypotéku splácíte jiné bance, většinou za mnohem výhodnějších podmínek – novou hypotékou zaplatíte stávající hypotéku a vám tak zůstane pouze ta, která vám nabídla výhodnější úrokovou sazbu, na kterou můžete opět využít fixaci úrokové sazby.

Refinancováním tak získáte zcela novou hypotéku, kde si můžete prodloužit splácení a tím splátky snížit o značnou částku, při nemoci odložit měsíční splátky, poslat mimořádné splátky i v období fixace úrokové sazby, ovšem tím nejhlavnějším důvodem bývá nabídka nižší úroková sazby, kdy můžete na měsíčních splátkách hodně ušetřit.

Kdy začít refinancování zařizovat?

Pokud se vám blíží konec fixace úrokové sazby, je ideální začít 4 – 5 měsíců před jejím ukončením. Pokud nemáte svého finančního poradce, tři měsíce před ukončením fixace začněte oslovovat banky s poptávkou na refinancování vaší hypotéky. Většina dlužníků výhodnější podmínky najde.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: