23.9.2019
Kategorie: Bydlení

Uvažujete o zelené střeše? Prozradíme vám všechny její výhody

Stále více lidí se snaží navrátit k přírodnímu bydlení a žít v souladu s přírodou. Neznamená to však, že se musíte odstěhovat do jeskyně nebo opuštěného srubu uprostřed lesa. Zelená střecha je jedním ze způsobů, jak vrátit přírodě svůj „dluh“ a nejen to. Zelená střecha je investicí, která se vám vrátí. Co vše můžete zelenou střechou získat?

Výhody zelené střechy

  • Zelenou střechou máme na mysli střechu, která není natřená na zeleno, ale je opravdu „živá“. Vaše střecha může obrůst vegetací nebo být zasypaná subtrátem. Co budete na své zelené střeše pěstovat, je vcelku na vás. Zeleninová zahrada vám dodá čerstvé potraviny a díky květinové zelené střeše se bude kolem vašeho domu linout příjemná vůně.
  • Zelená střecha je také skvělým izolátorem. Vyhnete se vleklým výkyvům teplot. V létě se z vašeho domu nestane výheň a ušetříte za klimatizaci a naopak v zimě, se stane ochrannou vrstvou proti mrazu a vy ušetříte za topení.
  • Vlhkost vzduchu ve vašem domě se ustálí a hmyz nebude důvod létat do vašeho domu.
  • Zelená střecha je nehořlavá, což může pomoci zabránit případné tragédii.
  • Odlehčují kanalizaci a zpomalují odtok dešťové vody.
  • Jsou ideálním místem k odpočinku na „čerstvém vzduchu“ a váš dům získá hezčí vzhled.
  • Pokud se o zelenou střechu dobře staráte, její životnost je neomezená.

Podmínky k vytvoření zelené střechy

Než se rozhodnete vytvořit na vašem domě zelenou střechu ujistěte se, že máte zesílenou konstrukci domu a důkladně provedenou hydroizolační vrstvu. Někdy je nutné staticky zesílit nosnou konstrukci.

O zelenou střechu se musíte více či méně starat, záleží na vegetaci, která na ní poroste, ale péči o ní se jistě nevyhnete.

Vytvořte si oázu klidu

Zelenou střechu lze vytvořit pouze z její části a zbytek využít k relaxaci a odpočinku či k posezení s přáteli v příjemné přírodním prostředí.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: