13.7.2020
Kategorie: Auto-moto

Umíte správně zaparkovat?

Zastavení vozidla a jeho opuštění je nazýváno parkování. Existují různé typy parkování – kolmé, úhlové a podélné. Kolmé a úhlové parkování je velmi rozšířené na parkovištích a zejména kolmé parkování je nejsnadnější.

Snadné parkování

Kolmé parkování je podobné parkování pod úhlem, ale vyžaduje větší pozornost při otáčení. Kolmé parkování se provádí v prostorech označených v úhlu 90 stupňů k obrubníku nebo budově. Umístěte auto do středu parkovacího místa a otočte kola rovně.

Podélné parkování se obvykle používá vedle obrubníku v prostoru mezi dvěma zaparkovanými vozy. Najděte místo, které je nejméně o metr a půl delší než vaše auto. Pro zvládnutí tohoto manévru je zapotřebí praxe, ale někdy je to vaše jediná volba.

Dávejte pozor na místo, kde necháváte auto. Pokud jde o parkování, existuje mnoho omezení. Musíte mít na paměti pravidla pro značení vozovek a dopravní předpisy.

Jiné státy mají rozdílná pravidla pro parkování, proto se před každou cestou do zahraničí ujistěte, že všechna znáte.

Podélné parkování je nejtěžší

Vždy nejprve signalizujte a poté umístěte vozidlo rovnoběžně s parkovaným vozidlem (zadní nárazníky obou vozidel jsou zarovnány) před prázdné místo. Udržujte nejméně půl metru odstup od tohoto vozidla.

Zkontrolujte, zda je cesta za vámi volná, a zařaďte zpátečku. Dívejte se přes rameno a pomalu začněte couvat, volant stočte směrem k obrubníku.

Pomalu postupujte vzad tak, aby přední část vozidla byla vyrovnána s předními dveřmi vozidla vedle vás. Otáčejte volantem ostře doprava a pomalu vzad, dokud nebude vozidlo v úhlu 45 stupňů od obrubníku.

Otáčejte volantem ve směru od obrubníku a jeďte pomalu dozadu, až je vaše vozidlo rovnoběžné s obrubníkem.

Zařaďte rychlostní stupeň dopředu a pomalu vycentrujte vozidlo v prostoru.

Zkontrolujte místo před sebou i za sebou, aby měla obě auta dostatek prostoru k opuštění parkovacího místa.

Pokud se vám podélné parkování nedaří, nezoufejte, každý musel zpočátku trénovat.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: