11.11.2019
Kategorie: Zdraví

Trápí vás špatné zažívání? Poradíme vám, jak ho zlepšit

Trávicí potíže trápí stále více Čechů, dětí nevyjímaje. Nadýmání, zácpa nebo naopak průjmy, pálení žáhy a bolesti žaludku jsou projevy, kterým tělo vyjadřuje, že se špatně stravujete a je čas na změnu. Ovšem změnu si mnoho lidí představuje v podobě pilulky, která na chvíli, problém však jen potlačuje nebo odsouvá.

Co na pálení žáhy?

Pálení žáhy tráví především těhotné ženy, ovšem ani ostatním se pálení nevyhýbá. Dolní jícnový svěrač nedovírá a do jícnu se tak dostává kyselý obsah s kyselinou chlorovodíkovou ze žaludku. Kyselina způsobuje ono nepříjemné pálení. Pokud vás pálení žáhy trápí, vyhýbejte se kořeněným jídlům, kyselým nápojům, kávě a alkoholu. Snažte se jíst malé porce. Po jídle se jděte projít.

Když už žáha pálí vypijte sklenici vlažné vody nebo vymačkanou šťávu ze syrových brambor.

Když střeva neposlouchají

Nafouknuté břicho a problémy s plynatostí nebo zácpou trápí mnoho lidí. Stačí však málo, jak se problému zbavit. Když se problému nechce ven, vyběhněte ven vy. Střeva se dají do pohybu a s nimi také jejich obsah. Vyhněte se kořeněným a tučným jídlům a hodně pijte vodu. Alkoholu se vyhýbejte.

Pokud se přece jen dál trápíte dodejte tělu více vlákniny. Výborné je také psyllium.

V opačném případě, kdy trávíte na záchodě trávíte většinu dne a marně se modlíte o konec, se jídlu raději úplně vyhýbejte. Dodávejte tělu hodně, ale opravdu hodně tekutin. Pokud vás průjem zastihne a bráníte se užívání léků, spolkněte 4 – 5 kuliček černého pepře.

Nezanedbávejte prevenci

Prevence je důležitá v každé oblasti zdraví a ani trávení není výjimkou. Základem je pravidelná vyvážená strava. Jezte často malé porce bohaté na vlákninu – sušené ovoce, jablka, hrušky, luštěniny nebo celozrnné pečivo. Ráno nastartujte organismus vlažnou vodou s citronem, který přispívá k lepšímu trávení.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: