27.4.2020
Kategorie: Zdraví

Trápí vás nadýmání a plynatost? Nestyďte se a vyzkoušejte naše tipy

Ačkoliv je mnoha lidé o tom trapné mluvit, nikomu se tvorba plynů ve střevech nevyhýbá. Plyn v tenkém střevě nebo tlustém střevě je obvykle způsoben trávením nebo fermentací nestrávené potravy bakteriemi, které se nacházejí ve střevě. Plyn se může tvořit také tehdy, když váš trávicí systém úplně nerozkládá některé složky v potravinách, jako je lepek, který se nachází ve většině zrn, nebo cukr v mléčných výrobcích a ovoci.

Co plynatost způsobuje?

  • Zbytky jídla v tlustém střevě
  • Změna bakterií v tenkém střevě
  • Špatná absorpce uhlohydrátů, která může narušit rovnováhu prospěšných bakterií ve vašem zažívacím systému
  • Zácpa, protože čím delší potravinový odpad zůstává v tlustém střevě, tím více času musí fermentovat
  • Poruchy trávení, jako je nesnášenlivost laktózy nebo fruktózy či celiakie

Preventivní opatření, která pomáhají

  • Eliminujte určitá jídla. Mezi běžné pachatele způsobující plyn patří fazole, hrášek, čočka, zelí, cibule, brokolice, květák, celozrnná jídla, houby, určité ovoce a pivo a další sycené nápoje. Zkuste odebírat potraviny postupně, abyste zjistili, zda se vaše plynatost zlepšuje.
  • Čtěte si štítky. Pokud se mléčné výrobky zdají být problémem, může se u vás vyskytnout určitý stupeň nesnášenlivosti laktózy. Věnujte pozornost tomu, co jíte, a vyzkoušejte odrůdy s nízkým obsahem laktózy nebo bez laktózy. Některé nestravitelné uhlohydráty, které se nacházejí v potravinách neobsahujících cukr (sorbitol, mannitol a xylitol), mohou také vést ke zvýšení plynu.
  • Jezte méně mastných potravin. Tuk zpomaluje trávení a dává potravě více času na kvašení.
  • Dočasně omezte potraviny s vysokým obsahem vlákniny. Vláknina má mnoho výhod, ale hodně potravin s vysokým obsahem vlákniny je také skvělým výrobcem plynů. Po pauze pomalu přidávejte vlákninu zpět do své stravy.
  • Vyzkoušejte volně prodejný lék.

Nadýmání: Běžné, ale ne úplně

Nadýmání je pocit plného žaludku. Doprovází ho viditelné nebo měřitelné zvětšení velikosti břicha. Lidé často popisují břišní potíže jako nadýmání, zvláště pokud se zdá, že tyto příznaky nejsou zmírněny plynem nebo pohybem střev.

Přesné spojení mezi střevním plynem a nadýmáním není zcela objasněno. Mnoho lidí s příznaky nadýmání nemá ve střevě více plynu než ostatní. Spousta lidí, zejména těch, kteří mají syndrom dráždivého střeva nebo jsou ve stresu, mohou mít větší citlivost na abdominální symptomy a plynatost než ostatní.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: