16.10.2017
Kategorie: Bydlení, Domácnost, Finance

Tipy, jak ušetřit za elektřinu

Nikdo nechce platit za elektřinu více, než je nezbytně nutné. I přesto jsme rok co rok překvapeni výší doplatků. Pojďme si tedy sáhnout do svědomí – kde nám elektřina jede zbytečně nonstop – a hlavně – pojďme to změnit…

Na úvod – shrnutí

Je jasné, že lednice nám musí jít nonstop. Jídlo přece zkazit nenecháme. Ovšem co takový počítač? Televize? Musí vám jít celou noc? Základem je jak televizi, tak počítač, vypínat na hlavním vypínači samotného přístroje. Proto nestačí televizi pouze vypnout na ovladači.

Pokyny

Netopte více, než potřebujete. Pokud je vám zima, pak ano. pokud musíte vyhřát vlhký dům, pak ano. Jinak je ale doporučená optimální teplota v obydlí okolo devatenácti stupňů. Nepřehánějte to, ať se sami nezbavíte imunity při odchodu z domu do zimního počasí. Nezbytností je programovatelný termostat, anebo alespoň termostatické ventily. Pozor si rovněž dávejte na zbytečně zakryté radiátory. Někdo je totiž s oblibou využívá jako knihovnu. Užitečnou pomůckou je například reflexní folie, která odráží teplo ode zdi zpět. Popřemýšlejte také nad zaizolováním teplovodního potrubí.

Dále je podstatné větrat, a to krátce, ale intenzivně. Rovněž zvažte, co je lepší – větrák, anebo klimatizace? Kdo dosud nedisponuje pořádnými okny, není nad čím otálet. Totéž platí pro případné zateplení domu.

Netopte elektřinou

Domácnosti s krby ušetříte více. Stále to však není vše – chladničku například umístěte do chladu, nebudete pak potřebovat tolik energie. Zároveň pravidelně odmrazujte. Při vaření se vyhýbejte malým hrncům a naopak užívejte pomocníky, kterými jsou poklička a papiňák. Při vaření taktéž užívejte méně vody a pokud to jde, vařte na plynu. Vodu ohřívejte v rychlovarné konvici.

Nezbytné praní

Při praní sušte prádlo co to jde na vzduchu. Nevyvařujte jej a nepředpírejte. Pračku vždy naplňte celou. Dále co se týče světla – užívejte úsporné kompaktní zářivky, LED žárovky a zhasínejte světlo v místnostech, kde zrovna nejste. K elektrice jsme již řekli, abyste nenechávali elektroniku v pohotovostním Stand – by režimu. Počítač vypínejte a vyhýbejte se spotřebičům na baterky. Zajímavostí rovněž je, že se doporučuje upřednostnit v nákupu notebook. Kdo zvládne – vyrábějte si vlastní energii. od toho jsou například moderní solární panely.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: