8.6.2017
Kategorie: Móda, PR

Tipy, jak správně pečovat o šperky, aby vám vydržely dlouhá léta

Šperky patří k jedněm z nejintimnějších a nejvíce hýčkaných doplňků. Pokud se naučíte, jak je chránit a správně o ně pečovat, zajistíte jim krásu po dlouhé roky a budete mít hodnotný odkaz pro příští generace.

Dávejte pozor na světlo a teplo

Stejně jako sluneční paprsky mohou poškodit vaši pokožku, světlo a teplo může mít vliv i na trvanlivost a barvu vašich drahokamů. Perly a další jemné materiály, jako je například slonovina, při extrémním vystavení světlu blednou a vysychají. Ostatní drahokamy mohou naopak ztmavnout. Pokud tedy víte, že budete delší dobu na přímém slunci, raději se obejděte bez svého perlového náhrdelníku či náramku s drahokamy.

Chraňte své šperky před chemikáliemi

Chemikálie mohou znehodnotit či odbarvit drahé kovy, ale i některé barevné drahokamy. Dokonce i kosmetické přípravky jako laky na vlasy, pleťová voda, parfém a další mohou trvale poškodit povrch vašich perlových náušnic či zlatého přívěsku. Proto je sundávejte předtím, než se jdete vykoupat do chlorovaného bazénu nebo umýt umyvadlo. Ráno při odchodu do práce by měly být šperky tím posledním, co na sebe oblečete.

Používejte ultrazvukové čističe opatrně

Ne všechny šperky je bezpečné čistit v tomto typu zařízení. Patří mezi ně například organické kameny, jako jsou perly, korály, slonová kost či jantar; drahokamy potažené nestálou látkou, jako je plast nebo vosk, některé tepelně ošetřené kameny a drahokamy, které jsou citlivé na teplo a teplotní výkyvy, jako je například tanzanit, živec, lapis lazuli, malachit, topaz, tyrkys, zirkon a další. Tento typ čištění proto raději svěřte profesionálům.

Nejbezpečnější metody čištění jsou také ty nejsnadnější

Většinu barevných drahokamů lze čistit teplou vodou, trochou mýdla (bez detergentů) a měkkým kartáčkem. Po umytí šperky nikdy nevyplachujte přímo nad umyvadlem, raději je dejte do sklenice vody, abyste zabránili ztrátě případně uvolněné součástky.

Šperky bezpečně uchovávejte

Majitelé často zapomínají na správné ukládání šperků. Ideální místo pro váš oblíbený náramek či náušnice je pouzdro, v němž jste si jej přinesli z obchodu, nebo šperkovnice, která je vybavena individuálními polstrovanými přihrádkami a kroužky na zavěšení náhrdelníků, náramků i náušnic.

Perly a opály čerpají vlhkost ze vzduchu, takže jejich ukládání v suchém prostředí, jako je například bezpečnostní schránka, může někdy nadělat více škody než užitku.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: