20.5.2019
Kategorie: Cestování

Tipy na nejkrásnější jeskyně v Česku

Stále více Čechů objevuje krásy naší malé země a turistika se stává stále více oblíbenou činností mezi lidmi všech věkových kategorií. Hrady, zámky, zříceniny, různé přírodní památky, stezky naučné i určené ke sportu mají rekordní návštěvnost a předpokládá se, že bude i nadále narůstat.

Mezi opomíjené skvosty naší země, což je určitě velká škoda, patří právě jeskyně, kterých najdete v naší zemi nespočet, ovšem ne všechny jsou přístupné veřejnosti. Udělejte si výlet do některé z jeskyň z našich tipů a budete mít o nevšední zážitek postaráno.

Jeskyně Víl

Pokud zamíříte do severozápadního Českého Švýcarska, určitě navštivte jeskyni Víl. Jeskyně se nachází nedaleko obce Kyjov, vydejte se do křinického údolí po červené turistické značce a cesta vás zavede rovnou do cíle. Jeskyni Víl doporučujeme navštívit s čelovkou a spíše v zimě, kdy budete mít pocit, že jste vstoupili do pohádkového ledového světa. Skalní převis každou zimu vykouzlí z ledu nádherné úkazy, které s trochou fantazie připomínají ledové závěsy, pohádkové i reálné postavy nebo jen ledové závěsy. Jeskyně je veřejnosti dostupná po celý rok.

Jeskyně Víl, Autor: Aleš Ječmen.

Jeskyně Na Turoldu

Chcete mít pocit, že se procházíte korálovými útesy? Unikátně vyzdobenou jeskyni naleznete v přírodní rezervaci vrch Turold na okraji města Mikulova na jižní Moravě. Na jeskyni volně navazuje další jeskyně Liščí díra a dohromady tvoří nádherný přírodní labyrint chodeb dlouhý 2,5 km. Veřejnosti je také zpřístupněn Jezerní dóm – část jeskyně se smaragdovým jezírkem, které vás uchvátí. O prázdninách probíhají noční prohlídky obou jeskyň, které určitě stojí za to navštívit.

Jeskyně Na Turoldu, Autor: František Nový.

Jeskyně na Pomezí

V Rychlebských horách, kousek od Lipové – Lázně se nachází největší jeskynní systém, který vznikl rozpuštěním mramoru v České republice. Krásné kaskády, mnoho krápníků a také netopýry naleznete v tomto jeskynním útvaru, který měří 1440 metrů. Jeskyně patří mezi národní přírodní památky.

Jeskyně Na Pomezí, zdroj: mapy.cz.

Zdroj náhledové fotografie: danielrericha.cz.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: