11.2.2019
Kategorie: Zdraví

Tipy, jak se vyhnout migréně

Možná jste občas slyšeli někoho říkat: „Bolí mě hlava, mám migrénu.“ Ovšem ne každá bolest hlavy znamená mít migrénu. Migréna je chronické záchvatovité onemocnění a postihuje třikrát častěji ženy než muže. Nejspíše to souvisí s hormonálními změnami, které v ženském těle probíhají.

Příznaky migrény

Zmíněná bolest hlavy většinou začne bodavou bolestí nad jedním okem a přejde v prudkou bolest poloviny hlavy. Pozor, bolest hlavy při záchvatu migrény vůbec přijít nemusí. Nesnesitelnou bolest hlavy může doprovázet přecitlivělost na světlo, hluk a pachy, zvracení, závrať.

Vyhněte se prudkému světlu a velkému hluku

Silné zvuky, blikající světla (například stroboskopická světla) a senzorická stimulace jsou častými spouštěči migrénových bolestí hlavy. Těmto podnětům může být obtížné se vyhnout, ale vědomí, že se vyskytují v určitých situacích a prostředích, může pomoci. Snažte nejezdit v noci, nechoďte do kina, nenavštěvujte kluby a diskotéky a vyhýbejte se prudkému slunci.

Dbejte na výběr potravin

Některé potraviny mohou migrénu vyvolat. Vyvarujte se ve svém jídelníčku masu, čokoládě, červenému vínu, čokoládě, umělým sladidlům a sýru. Zjistěte, které potraviny a přísady způsobují vám bolesti hlavy a naučte se jim vyhnout. Potraviny a nápoje s kofeinem nebo alkoholem – zvláště červená vína nebo šampaňské – jsou běžnými spouštěči. Omezte množství, které konzumujete během dne, nebo je zcela vylučte.

Dávejte si pozor na hormonální změny

Hormony hrají velice významnou roli z hlediska migrény. Mnoho žen zaznamenává před nebo po menstruaci větší výskyt migrén. Ženy by měly obzvlášť ostražité a upravit své zvyky stravování a cvičení během svého období. Některé ženy mohou najít úlevu při změně antikoncepce.

Doplňujte minerály

Užíváním některých bylin a doplňků můžete záchvatům migrény zcela předejít nebo zmírnit jeho příznaky. Bylo prokázáno, že nedostatek hořčíku přispívá k nástupu migrény, takže denním užíváním můžete migréně předejít. Poraďte se se svým lékařem o užívání bylinných lécích a jiných doplňcích bez předpisu.

Věnujte pozornost počasí

Změny počasí mohou mít vliv na vznik migrény. Vysoká vlhkost a horko zvyšují riziko vzniku migrény i v deštivých dnech. Pokud se pro vás počasí stává spouštěčem, snažte se vycházet ven v takovém počasí co nejméně.

Pravidelně jezte a spěte

Hlad a nepravidelná strava mohou vyvolat migrénu. Ujistěte se, že jíte do jedné hodiny po probuzení a pravidelně se najíte každé 3-4 hodiny. Dehydratace bývá jedním z nejčastějších spouštěčů migrény. Pijte dostatek vody po celý den. Pocit žízně je již první příznak dehydratace.

Vyhněte se stresu

Přestože nemůžete mít všechny stresové situace pod kontrolou, snažte se jim vyhnout. Vyzkoušejte relaxační techniky. Jógu nebo tai chi pomůže stres zmenšit. Užíváním protizánětlivých léků před cvičením můžete příznaky snížit.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: