28.11.2016
Kategorie: Bydlení, Finance

Správný postup při prodeji nemovitosti

Běžný občan prodává nemovitost mnohdy pouze jednou za život. Dobře prodat nemovitost není vůbec jednoduchou záležitostí. Pokud vás tato starost čeká, může pro vás být docela užitečný přehled deseti nezbytných kroků, kterých byste se při prodeji nemovitosti měli držet.

1. Připravit nemovitost k prodeji

house-purchase-1019764_960_720Pro mnohé kupující je podstatný první dojem. Pokud uvidí zanedbanou nemovitost, tak s vámi nebudou vůbec jednat, anebo budou trvat na výrazné slevě z prodejní ceny. Proto se na první dojem zaměřte a nemovitost řádně ukliďte a odstraňte zbytečné a nepotřebné věci.

2. Mějte kvalitní fotografie

Nechte nemovitost dobře nafotit, nejlépe profesionálem. Fotky budete potřebovat při prodeji přes realitku, i v případě prodeje svépomocí. Uklizený byt s minimem věcí na poličkách i jinde bude na fotkách dobře vypadat. Interiér co nejvíce odosobněte, jelikož jen tak budou zájemci o bytě nebo domě na fotce uvažovat jako o svém vlastním budoucím domově a začnou ho naplňovat svými představami.

3. Vyberte správného makléře

Propagaci prodeje nejlépe zajistíte s renomovanou realitní kanceláří. Podle referencí si vyberte makléře, který se vám bude opravdu věnovat. Vyplatí se svěřit nemovitost i exkluzivně, neboť na zájemce nepůsobí důvěryhodně, když vidí jeden byt či dům v nabídce více realitek.

4. Jednejte otevřeně a poskytujte pravdivé informace

Férový přístup každý kupující ocení. Připravte si k jednání údaje a kontakty, které budou kupujícího zajímat. Vyúčtování nákladů na energie, revize komínu, zdroje ohřevu vody apd.

5. Správný odhad tržní ceny

Než nastavíte správnou cenu, inspirujte se v inzerátech na internetu, v tisku, na vývěskách realitek ve vašem okolí.

6. Vyjednávání o ceně

Připravte se na to, že kupující bude tlačit na nějakou slevu, zvláště vycítí-li z vašeho postoje nejistotu. keys-1317389_640

7. Kdy obdržíte peníze

Ujistěte se, že zájemce disponuje financemi na úhradu kupní ceny nebo dostane bez zbytečných odkladů hypotéku.

8. Úschova kupní ceny

Dokud nebudete mít peníze, není možné, aby se kupující stal vlastníkem nemovitosti. Pokud by s tím kupující nesouhlasil, je nejlepším řešení uložit peníze v bance, u advokáta nebo notáře.

9. Zkontrolujte hranice pozemku

Hranice musí souhlasit se zakreslením v katastrální mapě.

10. Průkaz energetické náročnosti

Povinností prodávajícího je opatřit si Průkaz energetické náročnosti budovy. Pokud byste jej neměli již při nabízení nemovitosti, hrozila by vám pokuta až 100 tisíc Kč. U bytu jej lze nahradit vyúčtováním energií za poslední tři roky.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: