12.3.2018
Kategorie: Bydlení, Zahrada

Jak se zbavit mechu na zahradě?

Mech zahradníky rozděluje na dva tábory. Někteří mech milují a nejraději by měli zahradu posetou pouze heboučkým mechem a oproti tomu další zahradníci mech nenávidí a tvrdí, že jim narušuje dokonalou geometrii trávníků. Ať tak či onak – dnes se pokusíme mechu zbavit. Jak na to?

Pokud se váš trávník dusí a chcete jednolitý zelený koberec, pak je třeba o zahradu začít pečovat. Že se o ní staráte? Avšak asi ne dostatečně. Existuje hned několik příčin pro to, že se u vás na zahradě zabydlel mech.

Proč máte plnou zahradu mechu?

  1. Jedná se o skalpování trávníku, a sice, pokud trávník sečete příliš nakrátko, pak jej oslabujete a ten se nestíhá dostatečně zahustit, a tudíž na oslabená místa nastupují různé druhy mechů. Jak se proti tomu bránit? – seřiďte u sekačky výšku sečení na tři až pět centimetrů. Tato výška je pro okrasný, anebo hodně zatěžovaný trávník optimální. Takový trávník si poté udržuje potřebnou vláhu a dobře se zahušťuje. Existuje také speciální travní prostředek s názvem „Antimech“.
  2. Dále jde o přílišný stín, kde se mechu daří, na rozdíl od samotné trávy. Nedostatek světla pod stromy, anebo u zdí je tak rájem mechu. Zde použijte právě „antimechové“ travní směsi. Rovněž to však lze řešit prořezáním stromů, anebo nasazením břečťanu, barvínku, zběhovce plazivého, dymnivky žluté, hluchavky žluté a podobně.
  3. Nedostatek živin je další příčinou tvorby mechu. Trávníku, který se dusí, chybí dusík a další hnojiva. Trávník proto pravidelně ošetřujte hnojivy a chybějící dusík doplňte rohovou moučkou v množství sta gramů na jeden metr čtvereční. Speciální hnojiva aplikujte třikrát ročně.
  4. Přílišná zátěž trávníku je možná na frekventovaných místech, kde se hodně sportuje a prochází, trávníku se zase špatně dýchá a uvolňuje tak místo mechů,. Plochu proto pravidelně provzdušňujte vertikulátorem.
Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: