30. dubna 2017
Kategorie: Bydlení, PR

Jak se účinně zbavit plísně v domě či na fasádě?

Trápí vás zdravotní problémy v podobě zánětů dutin, migrén a kožního onemocnění? Možnou příčinu hledejte v plísních, kterým se u vás doma začalo dařit. Jaké jsou příčiny vzniku a jak se s nimi vypořádat?

Proč se tvoří plísně uvnitř?

Plísním hraje do karet období podzimu a zimy, kdy atmosférický tlak tlačí vlhkost dovnitř budov. Ve vnitřních prostorách pak dochází k hromadění vlhkého vzduchu a následnému nasakování vlhkosti do stěn, což je základní předpoklad vzniku plísní a dalších škodlivých mikroorganismů. Někdy přitom stačí docela málo – třeba pravidelné sušení prádla v místnosti, která je perfektně utěsněna plastovými okny. Plísně vznikají v místech, kde nejsou na první pohled vidět (např. za nábytkem) a než je odhalíte, masivně se rozšíří.

Co je příčinou plísní na fasádě?

Plísním se však stejně dobře daří také na fasádách. Živnou půdou jsou vlhčí místa, na která nedopadá příliš mnoho slunečních paprsků. Ohroženy jsou domy schované ve stínu pod stromy či v zapadlejších částech. Jedinou skutečně efektivní ochranu zajistí vhodně zvolený nátěr proti plísním, který se však může aplikovat pouze na pečlivě vyčištěný povrch.

Jak se plísní zbavit?

Nátěry fasád jsou hydrofobní, což znamená, že na povrchu vytváří ochrannou vrstvu, která zabraňuje pronikání vody z okolního prostředí do fasády. Další velkou výhodou je omyvatelnost a odolnost vůči organickým nečistotám všeho druhu. Více se dozvíte na www.cisteni-fasad-ars.cz.

Zatímco plíseň na fasádě porazíte pomocí speciálního nátěru, v domácnosti se jí zbavíte tak, že snížíte vlhkost vzduchu na optimálních 40 – 55 %. Pravidelně (nicméně s rozumem) větrejte, ale vyhýbejte se větrání v průběhu deštivých dní. Zároveň se snažte sušit prádlo venku, protože odpařováním vody výrazně stoupá vlhkost vzduchu.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: