27.7.2017
Kategorie: PR, Různé

Jak se stát pilotem soukromého letadla?

Létání je fenomén, kterému propadá stále více lidí. Začíná to skládáním plastikových modelů v raném dětství, pokračuje prvním vyhlídkovým letem a vrcholí získáním pilotního průkazu. Něco vám to připomíná? Pokud jste se rozhodli pro absolvování leteckého výcviku, ale netušíte, co všechno obnáší, čtěte dál.

Vstupenkou do světa létání se soukromým letadlem jsou často zmíněné vyhlídkové lety. Mnoha účastníkům nestačí pouhé pozorování krajiny z pozice pasažéra a zatouží po pilotování. Je-li to i váš případ, přihlaste se do letecké školy.

Prohlídka u lékaře

Letecký výcvik lze absolvovat pouze za předpokladu zdravotní způsobilosti. Zda vám v tom nic nebrání, se dozvíte na základě posudku leteckého lékaře, ke kterému se musíte dostavit na vyšetření. Zaplatíte maximálně pár set korun a získáte potvrzení s platností na pět let. Lidé starší 30 let musí docházet na pravidelné prohlídky co dva roky.

Omezený průkaz radiotelefonisty letecké pohyblivé služby

Dalším krokem k pilotní licenci je získání omezeného průkazu radiotelefonisty letecké pohyblivé služby. Ten obdržíte po úspěšném složení zkoušky na Českém telekomunikačním úřadě. Po pěti letech si ho budete muset prodloužit (bez nutnosti opakování zkoušky).

Letecký výcvik

Jakmile máte požehnání od leteckého lékaře a průkaz radiotelefonisty, můžete se pustit to teoretické přípravy a následně do praktického výcviku. Naučíte se všechny základní znalosti, které budete při pilotování letadla potřebovat, a poté vám letecká škola umožní létat.

Jakmile budete mít splněný předepsaný počet nalétaných hodin, absolvujete zkoušku. Podmínkou pro připuštění k teoretické části je absolvování prvního sólo letu. Do 180 dní poté musíte složit i praktickou část, jinak budete muset teorii opakovat.

A to je zhruba vše. Získání pilotního průkazu sice není tak snadné jako autoškola, ale na druhou stranu ani příliš náročné. Zvládli to jiní, tak proč byste to neměli dát vy?

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: