28.8.2017
Kategorie: Auto-moto

Jak se starat o auto?

Aby nám auto sloužilo dlouhou dobu a co nejlépe, je potřeba mu věnovat určitou péči a to nejen u automobilu staršího. I nové auto vyžaduje určité kroky.

Servisní prohlídky

Ty jsou stanovené výrobcem a u nového automobilu jsou součástí dokumentace. Většina výrobců doporučuje provádět prohlídku 1x za rok nebo při ujetí určitého počtu kilometrů, pokud jezdíte často.

Během servisní prohlídky vaše auto projde pečlivou kontrolou a podle případných zjištěných nedostatků vám technik doporučí opravy, případné výměny opotřebených součástek. I ty vám může zajistit servis.

Výměna pneumatik

Pokud nejste jen letní řidiči, výměna vás čeká dvakrát do roka. Zimní pneumatiky stanovuje zákon a na to období od 1. listopadu do 31. března.

Kontrola a doplňování kapalin

Je potřeba sledovat motorový olej, brzdovou a chladící kapalinu a vodu v ostřikovačích. Nedostatek prvních třech způsobí poškození motoru.

Jak často je měnit?

  • Brzdová kapalina vydrží zhruba tři roky.
  • Chladící kapaliny o něco méně.
  • Motorový olej se mění jednou za rok nebo podle počtu ujetých kilometrů. Olej má spoustu důležitých funkcí – především maže, chladí a těsní. Postupem času ztrácí všechny své vlastnosti, proto je tedy nutná jeho výměna. Každá automobilka doporučuje vhodný olej pro daný typ automobilu.

Technická kontrola a měření emisí

Technická kontrola je povinná jednou za dva roky. U nového vozu je první technická kontrola až po čtyřech letech. Bez platné technické kontroly se automobil nesmí pohybovat o žádné komunikaci. Tuto kontrolu provádí pověřené pracoviště (STK – stanice technické kontroly). Najdete jej v každé větší obci.

Péče o lak a karoserii

Stav laku je prvním viditelným důkazem o přístupu k vašemu vozidlu a péči o něj. Důležité je pravidelné mytí kvalitními přípravky. Použít můžete také leštěnku, která obsahuje rozpouštědlo nebo abrazivo, jež pomůže odstranit jemnou zoxidovanou vrstvu laku. Nanášet můžete také kvalitní vosky na karosérii, které částečně ochrání povrch před drobným mechanickým poškozením.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: