22.8.2016
Kategorie: Zdraví

Saunování v páře a infrasauně – které je lepší?

Slyšeli jste již o pozitivních účincích saunování na lidský organismus? Chcete, aby vaše tělo a svaly byly dostatečně prokrvené, svaly uvolněné a celkově jste se cítili více zregenerovaní? V takovém případě se rozhodně vyplatí přemýšlet o pravidelném saunování, protože všechny tyto přednosti přináší. Jenže jaký typ saunování zvolit, když v současnosti jsou na trhu dvě možnosti? Je lepší klasické saunování ve finské (parní) sauně nebo pobyt v infrasaunách? Na oba druhy se podíváme blíže.

Nelze říci, že jeden typ je lepší

Jednoznačně nelze říci, že jeden typ saun by byl lepší a kvalitnější, než ten druhý. Ačkoliv pokud se zeptáte přímo prodejců, ti se vás budou snažit přesvědčit o opaku. Prodejce finských saun nikdy nebude tvrdit, že infrasauna je vhodnější a kvalitnější. Prodejci infrasaun budou zase naopak vychvalovat vlastní typy. Každý typ sauny má svou základní charakteristiku, své přednosti a také nedostatky. Před výběrem je třeba charakteristiku obou druhů detailně znát a vybrat, který typ bude vhodnější pro vaše potřeby.

saunovani_01

Finská sauna pro milovníky klasiky

Zastánci klasického saunování rozhodně nedají dopustit na finskou saunu. Tvrdí, že pára je pro dokonalé saunování naprosto nezbytná a že sauny bez kamen s teplými kameny jsou jen imitací saun. Je pravdou, že pára má při saunování navíc účinek lepšího vyčištění kůže a vyčištění pórů. Na druhou stranu zase ne každému vyhovuje dlouhodobý pobyt v páře. Zejména osobám se slabším srdcem a dýchacími potížemi nemusí finské sauny vyhovovat. Nemusí být jednoduché nastavit optimální teplotu a množství páry.

saunovani_02

Infrasauny se suchým teplem

Při saunování v infrasaunách není uvnitř žádná pára. Jedná se o suché saunování, při kterém dochází jen k prohřátí organismu. O teplo se starají infrapanely. Kvůli absenci páry nedochází k tak intenzivnímu vyčištění pokožky a uvolnění pórů. Suché teplo je na druhou stranu vhodné i pro osoby se slabším srdcem a dýchacími potížemi. Na infrapanelech se mnohem snadněji nastavuje požadovaná teplota.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: