4.7.2017
Kategorie: Bydlení, PR

Jak na rychlou opravu vodovodních trubek?

Řešíte nepříjemnost v podobě prasklé vodovodní trubky nebo protékajícího spoje a máte obavy, že se nevyhnete komplikovanému bourání a výměně potrubí? Pokud si na to troufáte, nemusíte hned volat instalatéra. Jak se v takové situaci zachovat, nám prozradili kvalifikovaní odborníci z řemeslnického cechu EKOMPLEX. Vaše problémy mohou zmizet jako pára nad hrncem a vystačíte si přitom s těsnící spojkou, zatěsňovací kapalinou nebo lepidlem.

Jak může k poškození potrubí dojít?

K nejčastějším příčinám poškozeného potrubí (odpadů nevyjímaje) je opotřebení materiálu, mechanické poškození a působení mrazu. Náchylné jsou zejména trubky ve starších objektech, nicméně nehoda se může přihodit i v novostavbě. Třeba tak, že trubku nevědomky navrtáte. Ale měnit ji za novou? To by znamenalo spoustu práce – kromě výměny trubky také vybourání, a to v délce až několika metrů a nakonec zdění. Dotázaný instalatér Brno však potvrdil, že mnohdy stačí, když se inkriminované místo opraví.

Jak postupovat při opravě?

Prvním krokem je odhalení místa, ze kterého voda uniká. Pokud jde o trubku mezi radiátory ústředního topení, příliš času vám lokalizace nezabere. Hůře se hledají praskliny ve zdech – v těchto případech je vybourání nezbytné, avšak obvykle stačí, když zdivo odkryjete jen v místě, kde se začíná šířit mokrý flek. Instalatéři Brno z EKOMPLEXU upozorňují, že při úniku vody z tlakového potrubí musíte před opravou uzavřít přívod vody a otevřít kohoutky.

Poměrně efektivní je oprava trhliny pomocí vazelíny. Stačí ji vtlačit do děravého místa a utěsnit (můžete použít speciální instalatérskou lepicí pásku nebo pruh látky). Zkušený instalatér Brno rovněž doporučuje epoxidovou pryskyřici nebo speciální dvousložkový epoxidový tmel.

Instalatéři a vodaři Brno v rámci rychlých a spolehlivých oprav nedají dopustit na opravné objímky (tzv. cípanty). Používají se při opravách potrubí z PVC, oceli, nerezu i litiny. Výhodou objímek je dobrá odolnost proti vysokému tlaku a perfektní těsnící schopnosti.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: